E-Posta: Şifre:
 
 
0 ürün
Kategoriler » Tarih » Atatürk Kitapları » Atatürk'ün Yurt Dışına Öğrenci Gönderme Projesi ve Eskiçağ Bilimleri Alanında İlk Yetişenler
Atatürk'ün Yurt Dışına Öğrenci Gönderme Projesi ve Eskiçağ Bilimleri Alanında İlk Yetişenler

Atatürk'ün Yurt Dışına Öğrenci Gönderme Projesi ve Eskiçağ Bilimleri Alanında İlk Yetişenler

Yazar(lar)
:
Barkod
:
9786053961413
Ebat
:
13,5 x 19,5
Sayfa Sayısı
:
59 s.
Baskı Sayısı
:
1. Baskı
Baskı Yılı
:
2011
%25
indirimli
Liste Fiyatı: 15,00 TL
Satış Fiyatı: 11,25 TL
107348
Tedarik süresi:
Yaklaşık 4 iş günü
AÇIKLAMA
Cumhuriyetimizin ve Modern Türkiye'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve idaalist kadroları türk gençlerinin eğitimini her şeyin üstünde tutmuş, gençliğin en iyi şekilde yetişmesi için hiç bir fedakarlıktan kaçınmamıştır. Atatürk Dönemi eğitim ve kültür politikası arasında, İstanbul ve Ankara'daki yüksek öğretim kurumlarının Batı üniversiteleri düzeyinde örgütlenmesi için yurt dışında ünlü bilim adamlarının davet edilmesi ve böylece bu günkü bilim dallarının temellerinin atılaması başlı başına bir devrim niteliğindedir.

Atatürk'ün eğitim ve kültür reformunda yetenekli Türk gençlerinin yüsek öğrenim için yurt dışına gönderilmesi projesi de özel bir yere sahiptir. Bu aydılanma projesi çerçevesinde bazı gençler, Ulu arzusu ve bizzat yönlendirmesiyle arkeoloji, Eskiçağ Tarihi, Hititoloji ve klasik filoloji öğrenimi görmek üzere Almanya'ya gönderilmiş, yurda dönüşlerinde üniversitelerimiz de görev alarak, bilim dallarının kurucu kadrolarının oluşturulması ve kurumlaşmasında çok önemli bir yol oynamışlardır.

Bazı gençlerin Atatürk Dönemi'nde Eskiçağ Bilimleri gibi, ülkemizin zengin kültür mirasının ortaya çıkarılması ve araştırması açısından büyük önem taşıyan özel bir bilim alanının çeşitli uzmanlık dallarına yönlendirmesi belki de tarihte benzeri görülmemiş bir uygulama olup Yüce Önder'in dehası ve ileri görüşlülüğünün bir ürünüdür.

Elinizde ki kitapçık, Gazi Mustafa Kemal'in söz konusu hümanist projesini ve bu kapsamda yurt dışında öğrenim gören birinci nesil Eskiçağ Bilimcilerimizi özellikle yeni kuşaklara tanıtmayı amaçlamaktadır.


YORUMLAR (0)
YORUM YAP
Bu ürün hakkında yorum bulunmamaktadır.
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmalısınız.
AŞAĞIDAKİ ÜRÜNLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Yukarı Çık
Kredi Kartı
Alışverişlerinizde Havale & EFT, Kredi Kartı Peşin, veya Kredi Kartı Taksitli ödeme seçeneklerinden birini kullanabilirsiniz.

Kredi kartına 6 taksit

Sipariş ve İade KoşullarıGizlilik ve Güvenlik PolitikasıTel:    Fax:

Site 0,484375 saniyede yüklendi.

Wildcard SSL Certificates