E-Posta: Şifre:
 
 
0 ürün
Anlamın Sesi

Anlamın Sesi

Yazar(lar)
:
Yayınevi
:
Barkod
:
9789759954505
Ebat
:
14 x 20
Sayfa Sayısı
:
248 s.
Baskı Yılı
:
2014
%20
indirimli
Liste Fiyatı: 16,00 TL
Satış Fiyatı: 12,80 TL
196517
Tedarik süresi:
Yaklaşık 2 iş günü
AÇIKLAMA
Bir şiir incelemesine nasıl başlamalıyız? Şairine duyduğumuz hayranlıkla mı yoksa eleştirel ve analitik bir bakış açısıyla mı? Alphan Akgül, ikinci yolu tercih ediyor ve Yahya Kemal'in şiir anlayışını ve şiirlerini en ince ayrıntısına kadar sorguluyor, tartışıyor, yorumluyor.

Yahya Kemal, anlamı hiç de müphem olmayan şiirler yazdığı hâlde, neden Stéphane Mallarmé gibi anlamda müphemiyet konusunda aşırıya kaçmış bir şaire atıf yapıyordu? Pek çok şiirinde hikâye üslubunu kullandığı hâlde, neden lirizmi mutlak bir şekilde öne çıkarıyordu? Bütün şiirlerini vezinle yazdığı hâlde, neden veznin mekanik bir ahenk aracı olduğunu söyleyip asıl şiirselliğin deruni ahenkten geldiğini iddia ediyordu?

Kitapta Yahya Kemal'in şiir hakkında geliştirdiği görüşleri ayrıntılı bir şekilde tartışmaya açılıp bu görüşlerin işlevsel olan ve olmayan yönleri ortaya konmuştur. Böylece hem Yahya Kemal'in poetikası derinlikli bir şekilde incelenmiş, hem de bu poetika ile şairin şiirleri arasında hangi ölçüde bir uyum olduğu tespit edilmiştir.

Akgül, Yahya Kemal'in şiirlerini itina ile çözümlerken bizi yeni bir üslupla da tanıştırıyor: Anlam için teknik ! Akgül'e göre Yahya Kemal'in şiirlerinde esas öge anlamdır ve şair bu anlamı açığa çıkartmak ya da pekiştirmek için biçim özelliklerini harekete geçirir. Yahya Kemal'in her şiirinin sözle inşa edilen bir anlam kompozisyonu olduğunu savunuyor Akgül… Bu nedenle, biçim tartışmalarından anlam çözümlemelerine ustalıkla geçiyor ve Yahya Kemal'in şiirlerindeki ana temanın tutkuyla arzu edilip de ulaşılamayan ideallerin yarattığı bunalım olduğunu keşfediyor… Akgül'ün bu kitabının bir başka yönü de şiir kuramlarıyla ilgili kapsamlı bilgi vermesi…


YORUMLAR (0)
YORUM YAP
Bu ürün hakkında yorum bulunmamaktadır.
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmalısınız.
AŞAĞIDAKİ ÜRÜNLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Yukarı Çık
Kredi Kartı
Alışverişlerinizde Havale & EFT, Kredi Kartı Peşin, veya Kredi Kartı Taksitli ödeme seçeneklerinden birini kullanabilirsiniz.

Kredi kartına 6 taksit

Sipariş ve İade KoşullarıGizlilik ve Güvenlik PolitikasıTel:    Fax:

Site 0,484375 saniyede yüklendi.

Wildcard SSL Certificates