E-Posta: Şifre:
 
 
0 ürün
Bektaşi Nefesleri

Bektaşi Nefesleri

Yazar(lar)
:
Yayınevi
:
Barkod
:
9786058499201
Ebat
:
14 x 21
Sayfa Sayısı
:
112 s.
Baskı Yılı
:
2014
%15
indirimli
Liste Fiyatı: 10,00 TL
Satış Fiyatı: 8,50 TL
211680
Tedarik süresi:
Yaklaşık 2 iş günü
AÇIKLAMA
Bektaşilik Anadolu'dan Balkanlara uzanan geniş coğrafyada XIII. yüzyıldan günümüze yaşamaya devam etmiştir. Bunda dilden dile, gönülden gönüle dolaşan nefeslerin büyük yeri vardır.

Bektaşi Nefesleri tekkeler saz eşliğinde okunan nükteli ve zarif manzumelerdir. Nefeslerin ana teması insandır. İnsanın yeryüzündeki varlıklar içinde en yüce mahluk oluşu ve ilahi bir yanının bulunuşu bunun temel sebebidir. Bektaşiliğin inanç ve düşünce sistemini yansıtan Nefesler adeta Bektaşiliğe mahsustur. Bektaşiler bu şiirlere Allah'ın ilhamı ile söylendiğine inandıkları için "Nefes" adını vermişlerdir.

Derviş Ruhullah rumuzunu taşıyan Ahmet Rıfkı Baba tarafından bir araya getirilen bu Bektaşi Nefesleri Hatâi, Pir Sultan Abdal, Kaygusuz Abdal, Kazak Abdal, Perişan Baba, Mehmet Ali Hilmi Dedebaba, Türabi Baba, Rıza Tevfik gibi Bektaşi babaları tarafından söylenmiştir. Ayrıca bu eserde Ahmet Rıfkı Baba'ya ait dört adet Nefes de bulunmaktadır.

1924 tarihini taşıyan Bektaşi Nefesleri günümüz harflerine aktarılarak eski yazı bilmeyen yeni nesillerin bunları terennüm etmeleri amaçlanmıştır.


YORUMLAR (0)
YORUM YAP
Bu ürün hakkında yorum bulunmamaktadır.
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmalısınız.
AŞAĞIDAKİ ÜRÜNLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Yukarı Çık
Kredi Kartı
Alışverişlerinizde Havale & EFT, Kredi Kartı Peşin, veya Kredi Kartı Taksitli ödeme seçeneklerinden birini kullanabilirsiniz.

Kredi kartına 6 taksit

Sipariş ve İade KoşullarıGizlilik ve Güvenlik PolitikasıTel:    Fax:

Site 0,53125 saniyede yüklendi.

Wildcard SSL Certificates