E-Posta: Şifre:
 
 
0 ürün
Kategoriler » Din - Tasavvuf » Genel Din ve Tasavvuf Kitapları » Tevhid- Doğal Yasalar- Sınıfsız Toplum
Tevhid- Doğal Yasalar- Sınıfsız Toplum

Tevhid- Doğal Yasalar- Sınıfsız Toplum

Yazar(lar)
:
Yayınevi
:
Barkod
:
9786056201349
Baskı Yılı
:
2012
%25
indirimli
Liste Fiyatı: 15,00 TL
Satış Fiyatı: 11,25 TL
211812
Tedarik süresi:
Yaklaşık 2 iş günü
AÇIKLAMA
Din; ne bir takım kimselerin iddia ettiği gibi başlı başlına insanların uyanışına, nede birilerinin ifadesiyle afyonlanmasına sebep değildir. Bu iki boyut aynı anda din kavramının tanımı için mümkündür. Birini onayıp diğerini yok saymak bir bakıma din teriminin tarihsel sürecini yok saymak anlamına gelir. Çünkü din tek değil iki boyutludur.

. Tanrı; ezeli (başlangıçsız) ebedi (sonsuz) ve sınırsız varoluşa sahip olduğuna göre, "O" nun dışında bir varlıktan ya da yaratılmıştan bahsetmek imkânsızdır, çelişiktir. Bu çelişki Tanrı'yı sınırlayacağı gibi "o"nun bağımlı ve ihtiyaç sahibi biçiminde algılanması anlamına gelecektir. Tevhid bu anlamda yaratılışı da yoktan var olmayı da reddetmeyi gerektirir.

. "İnsanlık bir zamanlar tek bir topluluk halindeydi. Sonradan ayrılığa düştüler..." ayetinin de işaret ettiği ve bu durumun (sınıflı toplumların oluşmasının) kınanıyor olması, asıl olanın, muradını sınıfsız toplum biçiminde ortaya koyuşuna işarettir. Doğal olarak da sosyolojik sınıflaşmaların temel unsurlarından olan metafizik yönlendirmeleri inkâr, İbrahim'i dinlerin ortak mücadele alanını yansıtmaktadır.

. Musa, tanrı temsilciliğine soyunarak halkını boyunduruk altına alan Firavun'la mücadeleye tutuştuğunda, Firavun halkına "Musa'nın dininizi değiştirmesinden korkuyorum diyordu", İsa, Ferisilerin halkı uyutmalarına, soymalarına, sömürmelerine, köleleştirmelerine yarayan düzenlerine savaş açtığında onu çarmıha götürenler zamanının dindarları - din adamlarıydı.


YORUMLAR (0)
YORUM YAP
Bu ürün hakkında yorum bulunmamaktadır.
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmalısınız.
AŞAĞIDAKİ ÜRÜNLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Yukarı Çık
Kredi Kartı
Alışverişlerinizde Havale & EFT, Kredi Kartı Peşin, veya Kredi Kartı Taksitli ödeme seçeneklerinden birini kullanabilirsiniz.

Kredi kartına 6 taksit

Sipariş ve İade KoşullarıGizlilik ve Güvenlik PolitikasıTel:    Fax:

Site 0,453125 saniyede yüklendi.

Wildcard SSL Certificates