E-Posta: Şifre:
 
 
0 ürün
Kategoriler » Sosyal Bilimler » Sosyoloji » Sağlığın Sosyal Belirleyicileri
Sağlığın Sosyal Belirleyicileri

Sağlığın Sosyal Belirleyicileri

Yazar(lar)
:
Yayınevi
:
Barkod
:
9789750159015
Ebat
:
14 x 20
Sayfa Sayısı
:
411 s.
Baskı Yılı
:
2009
Satışta
bulunmamaktadır.
AÇIKLAMA
İnsev Yayınları, "sağlık politikaları" "sağlık hakkı" ve "sağlığın daha geniş unsurlarını ele alan" yayın çizgisine ikinci kitabı Sağlığın Sosyal Belirleyicileri ile devam ediyor.

2006 yılında İngiliz Tabipler Birliği (BMA) Halk Sağlığı Kategorisi Birincilik Ödülünü kazanan Sağlığın Sosyal Belirleyicileri, her biri alanlarında uzman çok sayıda yazarın kaleme aldığı, sağlık ile doğrudan ilişkili gıda, ulaşım, etnisite, cinsel davranışlar, erken yaşam, yaşlılık, barınma, işyerleri, mahalleler gibi pek çok alandaki araştırmaları içeren 16 makaleden oluşmaktadır.

Sağlığın Sosyal Belirleyicileri bu alanda şu ana dek yapılmış "en kapsamlı, en sarsıcı ve en saygın" araştırma olup özlü anlatımıyla sadece uzmanlarının değil toplumların "iyilik hali"yle ilgilenen herkes için temel başvuru metni özelliği taşımaktadır. Halk sağlığının en önemli bileşenlerinden birinin "politika yapmak" olduğu düşünülürse, bu açıdan da kitabın Türkiye'deki halk sağlıkçıları, sağlık politikalarıyla ilgilenenler, sağlığın sosyal ve ekonomik arka planı ile daha geniş bir perspektiften sağlığın somut politikalarla ilişkisini merak edenler için çok önemli bilgiler içermektedir. Her makalenin sonunda yer alan "politika önermeleri", yeni politika üretmek ya da var olanı değiştirmek için izlenebilecek yollar konusunda çok değerli yöntem ve deneyimleri aktarmaktadır.

Michael Marmot Türkçe Baskıya yazdığı Önsöz'de çalışmanın amacını şöyle özetliyor: "Amacımız, tüm toplumlar ve halklar için anahtar konumdaki bir sorun - sağlığın adil paylaşımı - hakkında en iyi bilimsel kanıtları ortaya koymaktır. Dünya genelinde, bundan daha önemli başka ne olabilir?"

Kitap hakkındaki yorumlardan: "Anlaşılır bir şekilde düzenlenmiş olması ve özlü anlatımıyla bu kitap, sağlığın belirleyicileriyle ilgilenen herkes için uygun bir eserdir…Marmot ve Wilkinson, olgunlaşmakta olan sağlık ve sağlık politikaları araştırmalarına, iyi bir zamanlamayla katkıda bulunmuşlardır."

-Social Science and Medicine-


Kategoriler:
YORUMLAR (0)
YORUM YAP
Bu ürün hakkında yorum bulunmamaktadır.
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmalısınız.
AŞAĞIDAKİ ÜRÜNLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Yukarı Çık
Kredi Kartı
Alışverişlerinizde Havale & EFT, Kredi Kartı Peşin, veya Kredi Kartı Taksitli ödeme seçeneklerinden birini kullanabilirsiniz.

Kredi kartına 6 taksit

Sipariş ve İade KoşullarıGizlilik ve Güvenlik PolitikasıTel:    Fax:

Site 0,375 saniyede yüklendi.

Wildcard SSL Certificates