E-Posta: Şifre:
 
 
0 ürün
Kategoriler » Hukuk » Ceza Hukuku » Türk Silahlı Kuvvetleri Disiplin Kanunu Şerhi
Türk Silahlı Kuvvetleri Disiplin Kanunu Şerhi

Türk Silahlı Kuvvetleri Disiplin Kanunu Şerhi

Yayınevi
:
Barkod
:
9789750229107
Ebat
:
16 x 24
Sayfa Sayısı
:
653 s.
Baskı Sayısı
:
2. Baskı
Baskı Yılı
:
2014
%5
indirimli
Liste Fiyatı: 75,00 TL
Satış Fiyatı: 71,25 TL
212998
Saat 13.00'ten önce verilen siparişler
aynı gün kargoya verilir.
AÇIKLAMA
Türk Silahlı Kuvvetleri Disiplin Kanunu ile askeri disiplin hukukunda bir paradigma değişikliği gerçekleşmiştir. Yeni Kanunda her bir disiplin cezasını gerektiren eylemler açık bir şekilde tanımlanmıştır. Her ne kadar disiplin amirlerine kıyas yetkisi verilmişse de, getirilen düzenleme ile disiplinsizliklerde kanunilik ilkesinin kısmen gerçekleştirildiği söylenebilir. Yeni kanun, disiplin amirinin disiplin cezasına ilişkin kararlarının gerekçeli olmasını zorunlu hale getirmiştir. Disiplin amirinin takdir hakkını kullanırken göz önünde bulunduracağı nedenlere bakıldığında, TCK'nın 61 ve 62'nci maddelerinin aynen iktibas edilmiş olduğunu görürüz. Bu durum ise disiplin amirleri tarafından disiplin cezası verilirken yapılan muhakeme ile ceza hâkiminin cezayı belirlerken yapmış olduğu muhakemenin birbirine benzer olmasını gerektirmiştir.
Bu çalışma, yazarların askerî yükseköğretim kurumlarında askerî ceza ve disiplin hukukuna ilişkin verdiği derslerden edinmiş olduğu tecrübelerin bir oluşumudur. Çalışma ile öncelikle disiplin amirlerine yol gösterici olmak hedeflenmiştir. Bu amaçla TSK Disiplin Kanunu'nun her bir maddesi açıklanmış, diğer maddeler ile bağlantıları belirtilmiş, aynı zamanda suç olan disiplinsizliklere ayrı bir özen gösterilerek disiplin amirlerinin Kanunun uygulamasında hataya düşmeleri önlenmek istenmiştir. Çalışma sadece uygulayıcıya yol göstermeyi amaçlamamaktadır. Bunun yanında, akademik çalışmaların eksikliğinin hissedildiği askerî disiplin hukuku alanında çalışan sınırlı sayıda akademisyen, araştırmacı ve yargı mensuplarına da katkı sağlaması hedeflenmiştir. Bu hedefi gerçekleştirme niyetiyle yüksek mahkemelerin kararları tetkik edilmiş ve bilimsel öğretinin ışığı altında okuyucuya sunulmuştur.

Konu Başlıkları
TSK Disiplin Kanunu’nun Genel Değerlendirmesi
Karşılaştırmalı Askerî Disiplin Hukuku
TSK Disiplin Kanunu Genel Gerekçesi
Milli Savunma Komisyonu Raporu
Madde Açıklamaları ve ilgili Yüksek Mahkeme Kararları
Son Değişiklikleri İşlenmiş Askerî Ceza Kanunu Metni
Son Değişiklikleri İşlenmiş İç Hizmet Kanunu Metni
Son Değişiklikleri İşlenmiş Disiplin Mahkemeleri Kanunu Metni


Kategoriler:
YORUMLAR (0)
YORUM YAP
Bu ürün hakkında yorum bulunmamaktadır.
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmalısınız.
AŞAĞIDAKİ ÜRÜNLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Yukarı Çık
Kredi Kartı
Alışverişlerinizde Havale & EFT, Kredi Kartı Peşin, veya Kredi Kartı Taksitli ödeme seçeneklerinden birini kullanabilirsiniz.

Kredi kartına 6 taksit

Sipariş ve İade KoşullarıGizlilik ve Güvenlik PolitikasıTel:    Fax:

Site 0,390625 saniyede yüklendi.

Wildcard SSL Certificates