E-Posta: Şifre:
 
 
0 ürün
Kategoriler » Hukuk » Ticaret Hukuku » Ticari Nitelikteki Satış Sözleşmelerinde Satış Bedelinin Tahsili İçin Açılan İtirazın İptali Davaları
Ticari Nitelikteki Satış Sözleşmelerinde Satış Bedelinin Tahsili İçin Açılan İtirazın İptali Davaları

Ticari Nitelikteki Satış Sözleşmelerinde Satış Bedelinin Tahsili İçin Açılan İtirazın İptali Davaları

Barkod
:
9786055593902
Ebat
:
16 x 24
Sayfa Sayısı
:
122 s.
Baskı Sayısı
:
1. Baskı
Baskı Yılı
:
2014
%5
indirimli
Liste Fiyatı: 16,50 TL
Satış Fiyatı: 15,68 TL
213093
Saat 13.00'ten önce verilen siparişler
aynı gün kargoya verilir.
AÇIKLAMA
Satış sözleşmesi, ortaya çıktığı günden beri, insan hayatının vazgeçilmez bir unsuru olmuştur. Satış sözleşmesinin ticari hayattaki uygulamalarının yaygınlığı, devletlerin bir takım antlaşmaları kabul ederek bunları iç hukuklarının bir parçası haline getirmiş olmaları nedeni ile uluslararası ticaret hacminin artması, satış sözleşmesinin önemini iyice artırmıştır. Özellikle bu sözleşmenin ifa edilmemesi ya da gereği gibi ifa edilmemesi nedeniyle uygulamada çok sayıda dava açılmaktadır.
Ticari nitelikteki satış sözleşmesi, TTK'na göre tacir sıfatını haiz olan gerçek kişi veya tüzel kişi tacirler arasında yapılan satış sözleşmesidir. Yapılan satış sözleşmesinin ticari satış sözleşmesi olarak nitelendirilebilmesi için, sözleşmenin her iki taraf açısından da ticari bir amaçla yapılmış olması gereklidir. Ticari nitelikteki satış sözleşmelerinde, satıcı taraf, satış bedelinin ödenmemesi üzerine, satış bedelini tahsil edebilmek için alıcı aleyhine alacak davası açabileceği gibi, alacak davası açmadan doğrudan ilamsız icra takibi yaparak, bu takibin itiraza uğraması halinde ise itirazın iptali davası açabilecektir.
Bu çalışmada da, yaygın uygulaması nedeni ile ticari nitelikteki satış sözleşmelerinde, satış bedelinin tahsili için açılan itirazın iptali davaları bütün yönleri ile mevzuat, doktrin, uygulama ve Yargıtay kararları ışığında incelenmiştir.

Kategoriler:
YORUMLAR (0)
YORUM YAP
Bu ürün hakkında yorum bulunmamaktadır.
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmalısınız.
AŞAĞIDAKİ ÜRÜNLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Yukarı Çık
Kredi Kartı
Alışverişlerinizde Havale & EFT, Kredi Kartı Peşin, veya Kredi Kartı Taksitli ödeme seçeneklerinden birini kullanabilirsiniz.

Kredi kartına 6 taksit

Sipariş ve İade KoşullarıGizlilik ve Güvenlik PolitikasıTel:    Fax:

Site 0,359375 saniyede yüklendi.

Wildcard SSL Certificates