E-Posta: Şifre:
 
 
0 ürün
Kategoriler » Teknik Kitaplar » Makina - Otomotiv » Akışkanlar Mekaniği
Akışkanlar Mekaniği

Akışkanlar Mekaniği

Yazar(lar)
:
Yayınevi
:
Barkod
:
9799756009313
Ebat
:
16 x 24
Sayfa Sayısı
:
134 s.
Baskı Sayısı
:
1. Baskı
Baskı Yılı
:
2006
%13
indirimli
Liste Fiyatı: 22,00 TL
Satış Fiyatı: 19,14 TL
21743
Saat 13.00'ten önce verilen siparişler
aynı gün kargoya verilir.
AÇIKLAMA
Bu kitap kimya, makina. inşaat, endüstri, ziraat ve benzeri mühendislik bölümlerindeki öğrencilerin gereksinimleri göz önüne alınarak hazırlanmıştır. Akışkanlar, sıvılar yanında buhar ya da gazlar olmak üzere iki ana grupta toplanırlar. Burada, yalnızca sıvıların akışkanlığı üzerinde durulacaktır. Petrolün çıkarılması ve boru hatları ile istenilen yerlere taşınması sırasındaki hesaplamalar sıvılara ilişkin akışkanlar mekaniği kullanılarak yapılmaktadır. Benzer hesaplamalar rafinerilerde petrolün damıtılarak fraksiyonlarına ayrılması ve elde edilen ürünlerin taşınması ve pazarlanması sırasında da geçerlidir.

Yeraltı ve yeryüzündeki suların depolanması ve dağıtılması yanında sulamada ve içme suyu olarak kullanılmasında yapılan işlemlerde sıvıların akışkanlar mekaniği kullanılmaktadır. Sıvıların taşınması sırasında boruların yüzeyleri yanında dirsek ve vana gibi bağlantı elemanlarındaki sürtünme kayıplarının hesaplanması, kullanılacak pompanın gücünü hesaplayarak seçiminin yapılması büyük önem taşımaktadır. Sıvıların yer aldığı endüstriyel işlemlerin tümünde akışkanlar mekaniği kullanılmaktadır.

Sıvıların taşındığı boru hatlarının istenilen noktalarındaki akış hızları orifismetre, venturimetre, pitot tüpü ve rotometre gibi aygıtlarla akışkanlar mekaniği kurallarına göre yapılmaktadır. Bir akışkanın içinde bulunduğu akış sistemi için kütle denkliği, enerji denkliği, entropi denkliği ve hız eşitlikleri yazılarak gerek duyulan tüm hesaplamalar yapılabilmektedir. Enerji denklikleri yazılırken sürtünme kayıpları kesinlikle göz önüne alınmalıdır. Bunlar yanında sıvıların tabakalar halindeki akışı yani viskoz akım ya da laminer akım yanında kargaşalı akıma (türbülent akım) ilişkin özeliklerin incelenmesi akışkanlar mekaniği içinde yapılmaktadır. Çoğu ayrıntı ihmal edilerek hazırlanmış olan bu kitabın okuyuculara yararlı olması dileklerimizle.


YORUMLAR (0)
YORUM YAP
Bu ürün hakkında yorum bulunmamaktadır.
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmalısınız.
AŞAĞIDAKİ ÜRÜNLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Yukarı Çık
Kredi Kartı
Alışverişlerinizde Havale & EFT, Kredi Kartı Peşin, veya Kredi Kartı Taksitli ödeme seçeneklerinden birini kullanabilirsiniz.

Kredi kartına 6 taksit

Sipariş ve İade KoşullarıGizlilik ve Güvenlik PolitikasıTel:    Fax:

Site 0,421875 saniyede yüklendi.

Wildcard SSL Certificates