E-Posta: Şifre:
 
 
0 ürün
Kategoriler » Edebiyat - Kültür » Deneme - İnceleme » Amasyalı Nebzi ve Divan'ı
Amasyalı Nebzi ve Divan'ı

Amasyalı Nebzi ve Divan'ı

Yazar(lar)
:
Yayınevi
:
Barkod
:
9786051800226
Ebat
:
16 x 24
Sayfa Sayısı
:
503 s.
Baskı Yılı
:
2015
%35
indirimli
Liste Fiyatı: 40,00 TL
Satış Fiyatı: 26,00 TL
218284
Tedarik süresi:
Yaklaşık 2 iş günü
AÇIKLAMA
Edebi eserler, toplumların dünya görüşlerini, hayata bakışlarını, sevinç ve hüzünlerini, kısaca yaşamlarına dair unsurları gelecek nesillere aktaran en önemli araçlardandır. Hatta tam anlamıyla bir tarih yazma süreci, toplumun sosyolojik ve psikolojik açıdan analizlerinin tam olarak ortaya konması, edebi eserlerin de gün ışığına çıkarılması ile mümkündür. Bunun için öncelikle klasik edebiyatımızın yaklaşık yedi yüz yıllık bir evresinde varlığını sürdüren ve çerçevesi bugün bile tam anlamıyla belirlenemeyen edebi ürünler, bilimsel yöntemlerle hazırlanıp yayınlanmak suretiyle gün yüzüne çıkarılmalıdır.

Bu çerçevede hazırlanan bu çalışma, şimdiye kadar hakkında hiçbir bilimsel araştırma bulunmayan XVIII. yüzyıl şairi Amasyalı Nebzi'nin hayatı, edebi kişiliği, Divan'ının tenkidli metni ve incelemesini ihtiva etmektedir. Tezkirelerde, dönemin tarih kitaplarında ve yeni kaynaklarda, Nebzi hakkında küçük de olsa bir bilgiye rastlanamamıştır. Kendisi ile ilgili kaynakların verebileceğinden daha fazla bilgiyi Nebzi bizzat Divan'ında vermiştir. Nebzi'nin şiirleri, Sebk-i Hindi üslubuna ait unsurlar ihtiva etmekle beraber, şiirlerinin dili yeterince sade olup anlaşılmaz öğelere fazla yer verilmemiştir. Nazım tekniği açısından, geleneksel kuralları aşma veya yenilikler ortaya çıkarma çabası olarak değerlendirilebilecek şekil uygulamalarında bulunmuştur. Klasik Türk şiirinin zirveyi döndüğü ve kendisini tekrarlamaya başladığı bir çağda söylenen şiirlerin sanat düzeyi, ortaya çıkacak yeni veriler ve bilimsel çalışmalarla daha tutarlı bir şekilde değerlendirilecektir.


YORUMLAR (0)
YORUM YAP
Bu ürün hakkında yorum bulunmamaktadır.
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmalısınız.
AŞAĞIDAKİ ÜRÜNLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Yukarı Çık
Kredi Kartı
Alışverişlerinizde Havale & EFT, Kredi Kartı Peşin, veya Kredi Kartı Taksitli ödeme seçeneklerinden birini kullanabilirsiniz.

Kredi kartına 6 taksit

Sipariş ve İade KoşullarıGizlilik ve Güvenlik PolitikasıTel:    Fax:

Site 0,46875 saniyede yüklendi.

Wildcard SSL Certificates