E-Posta: Şifre:
 
 
0 ürün
Kategoriler » Hukuk » Fikri Mülkiyet Hukuku » Eser Sahibinin Mali Haklarına Tecavüz Halinde Hak Sahibine Sağlanan Hukuki Koruma
Eser Sahibinin Mali Haklarına Tecavüz Halinde Hak Sahibine Sağlanan Hukuki Koruma

Eser Sahibinin Mali Haklarına Tecavüz Halinde Hak Sahibine Sağlanan Hukuki Koruma

Yazar(lar)
:
Barkod
:
9786051522791
Ebat
:
17 x 25
Sayfa Sayısı
:
354 s.
Baskı Sayısı
:
1. Baskı
Baskı Yılı
:
2015
Diğer
:
Ciltli
%10
indirimli
Liste Fiyatı: 65,00 TL
Satış Fiyatı: 58,50 TL
219159
Tedarik süresi:
Yaklaşık 2 iş günü
AÇIKLAMA
Çalışma, fikri haklardan eser sahibine ait mali hakların ihlal edilmesi halinde hak sahibinin başvurabileceği hukuki koruma yollarını konu edinmektedir. Şöyle ki, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nda sınırlı sayıda sayılan mali haklara tecavüz halinde, hukuk davaları olarak saldırının durdurulması (tecavüzün ref'i) davası (FSEK m. 68); tecavüzün tespiti davası (HMK m. 106); saldırının önlenmesi (tecavüzün men'i) davası (FSEK m. 69); tazminat davası ve gerçek olmayan vekaletsiz iş görmeye dayanan kazancın devri davası (FSEK m. 70) açılabilir.

Davaların kazanılması halinde hükmün ilanı sağlanabilir (FSEK m. 78). Bu şekilde davalar yolu ile kesin hukuki koruma sağlanana dek, geçici hukuki koruma sağlamak amacıyla ihtiyati tedbir talebinde (FSEK m. 77/I), delil tespiti talebinde (HMK m. 400-405) ve gümrüklerde geçici el koyma talebinde (FSEK m. 77/II-III) bulunmak da mümkündür. İşte, tüm bu hususlar ile birlikte zamanaşımı meselesi ve usul hukukuna dair özellikler olarak taraflar, görev ve yetki ile ispat meseleleri de çalışmada kapsamlı biçimde ele alınmıştır.

Bu çerçevede çalışma, durdurma davasında öngörülen üç kata kadar bedel (medeni ceza) talebi başta olmak üzere; medeni ceza talebi, kazancın devri talebi ve tazminat talepleri arasındaki ilişki; lisans alanların bizzat dava açma haklarının bulunup bulunmadığı gibi, öğretide ve yargı içtihatlarında tartışmalı olan ya da belirsizlik taşıyan bir dizi hususa karşılaştırmalı hukuktan da yararlanarak ışık tutmaya çalışmaktadır.

( Tanıtım yazısı)

Konu Başlıkları

- Eser Sahibinin Mali Hakları

- Mali Haklara Tecavüz

- Hukuk Davaları

- Geçici Hukuki Koruma

- Usul Hukukuna Dair Özellikler


Kategoriler:
YORUMLAR (0)
YORUM YAP
Bu ürün hakkında yorum bulunmamaktadır.
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmalısınız.
AŞAĞIDAKİ ÜRÜNLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Yukarı Çık
Kredi Kartı
Alışverişlerinizde Havale & EFT, Kredi Kartı Peşin, veya Kredi Kartı Taksitli ödeme seçeneklerinden birini kullanabilirsiniz.

Kredi kartına 6 taksit

Sipariş ve İade KoşullarıGizlilik ve Güvenlik PolitikasıTel:    Fax:

Site 0,453125 saniyede yüklendi.

Wildcard SSL Certificates