E-Posta: Şifre:
 
 
0 ürün
Finansal Piyasalar

Finansal Piyasalar

Yazar(lar)
:
Barkod
:
9786055348250
Ebat
:
14 x 20
Sayfa Sayısı
:
271 s.
Baskı Sayısı
:
1. Baskı
Baskı Yılı
:
2014
Diğer
:
Karton Kapaklı
%20
indirimli
Liste Fiyatı: 15,00 TL
Satış Fiyatı: 12,00 TL
224509
Tedarik süresi:
Yaklaşık 2 iş günü
AÇIKLAMA
Modern finansın ortaya çıkışı 19.yüzyıl olarak kabul edilse de finansmanın tarihçesine baktığımızda ilk fınansal işlemlerin vadeli işlemler olduğuna ilişkin bulgulara rastlanmıştır.

Kayıtlardaki ilk vadeli sözleşmesinin Eski Yunan'daki Milet'li filozof Thales'in kışın, bahardaki zeytin hasadı için yağhaneler üzerine yaptığı ve günümüzdeki alım opsiyonlarına benzeyen pazarlıklar olduğu bilinmektedirl. İlk çağlarda bankacılık hizmetleri din ile iç içe sunulmuştur.

Güvenilir kimseler olarak görülen rahiplerin Mezopotamya'daki Kızıl Tapınak'ta bankacılık işlemleri yaptıkları bilinmektedir. O dönemde tapınaklar bir tür bankacılık işlevi görmüşlerdir2. Faizle ilgili ilk düzenlemelerin de M.Ö. 2000'li yıllarda Hammurabi Kanun'larında yer aldığına ilişkin çeşitli bilgiler farklı kaynaklarda belirtilmektedir . Hammurabi Yasaları kredi, kefalet, faiz ve garanti ile ilgili yaklaşık 150 madde içermektedir. Servet sahibi kişiler o dönemde rahiplerin dürüstlüklerine güvenmişler ve varlıklarını tapınakların güvencesine emanet etmişlerdir. "Bilinen en eski Babil bankaları Egibi ve Neboahiddin adlarını taşımaktadır. Bu kurumlar şarap satışı, emlak işleri ve esir ticareti ile uğraşmışlar, mevduat ve emanet kabul etmişler, rehin karşılığı borç vermişler ve noterlik yapmışlardır4 "Günümüze ulaşan en eski bankacılık yasaları Eshunnanca Krallığı'ndadır.(Yaklaşık M.Ö.2000) (Girişten)


YORUMLAR (0)
YORUM YAP
Bu ürün hakkında yorum bulunmamaktadır.
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmalısınız.
AŞAĞIDAKİ ÜRÜNLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Yukarı Çık
Kredi Kartı
Alışverişlerinizde Havale & EFT, Kredi Kartı Peşin, veya Kredi Kartı Taksitli ödeme seçeneklerinden birini kullanabilirsiniz.

Kredi kartına 6 taksit

Sipariş ve İade KoşullarıGizlilik ve Güvenlik PolitikasıTel:    Fax:

Site 0,40625 saniyede yüklendi.

Wildcard SSL Certificates