E-Posta: Şifre:
 
 
0 ürün
Kategoriler » Hukuk » Ceza Hukuku » Zimmet, İrtikap, Rüşvet Denetim Görevini İhmal Görevi Kötüye Kullanma Suçları
Zimmet, İrtikap, Rüşvet Denetim Görevini İhmal Görevi Kötüye Kullanma Suçları

Zimmet, İrtikap, Rüşvet Denetim Görevini İhmal Görevi Kötüye Kullanma Suçları

Yayınevi
:
Barkod
:
9786051464121
Ebat
:
16 x 24
Sayfa Sayısı
:
379 s.
Baskı Sayısı
:
1. Baskı
Baskı Yılı
:
2014
Diğer
:
Karton Kapaklı
%10
indirimli
Liste Fiyatı: 40,00 TL
Satış Fiyatı: 36,00 TL
228128
Saat 13.00'ten önce verilen siparişler
aynı gün kargoya verilir.
AÇIKLAMA
Zimmet, irtikap, rüşvet, görevi kötüye kullanma ve denetim görevinin ihmali suçları 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun dördüncü kısım birinci bölümünde Kamu İdaresinin Güvenilirliğine ve İşleyişine Karşı Suçlar başlığı altında düzenlenmiştir. Bu suçlar uygulamada genellikle memur suçları olarak bilinmekte ve bu şekilde değerlendirilmektedir. Memur kavramı ise uygulamada yol açtığı karışıklıklar nazara alınarak daha geniş bir anlam yüklenmek suretiyle 5237 sayılı Yasanın 6/1c maddesinde kamu görevlisi olarak tanımlanmıştır.

Bu çalışmada kamu görevlisi veya uygulamada kamu görevlisi gibi cezalandırılabilecek kimselerin işlemiş oldukları suçlar incelenmiştir. Yargıtay 5. Ceza Dairesinin görev alanına giren söz konusu suçlarla ilgili uygulamada yaşanan büyük sıkıntılar bizi bu çalışmayı yapmaya ve yayınlamaya sevk etmiştir. Neyazıkki, bir kısım kamu görevlilerince veya bunlar gibi cezalandırılması mümkün olan kimselerce görev, kapsam ve sorumluluklar yeterince bilinmediği gibi ayrıca bu suçları soruşturmakla yükümlü bulunan adli veya idari görevliler tarafından yine bilgi eksikliğinden kaynaklanan nedenlerle usulünce soruşturma yapılamamakta, bunun sonucu olarak soruşturma ve kovuşturmalar uzamakta, mağduriyetlere neden olunmaktadır. Keza yargılama makamları olan mahkemelerde de aynı şekilde sıkıntılar yaşanmakta, delillerin toplanması, tartışılması, suçların unsurları ve nitelendirilmeleri yönlerinden hak kayıplarına yol açan ciddi hatalar yapılmaktadır.

Çalışmamızda suçlarla ilgili teorik bilgiler verilmiş, fakat doktrindeki tartışmalı konular üzerinde özellikle durulmamaya gayret sarf edilmiş, mümkün olduğu kadarıyla Yargıtay'ın istikrar kazanmış içtihatlarına da yer verilmek suretiyle konular izah edilmeye çalışılmıştır.

Konu Başlıkları

- Zimmet

- İrtikap

- Denetim Görevini İhmal

- Rüşvet

- Görevi Kötüye Kullanma Suçları


Kategoriler:
YORUMLAR (0)
YORUM YAP
Bu ürün hakkında yorum bulunmamaktadır.
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmalısınız.
AŞAĞIDAKİ ÜRÜNLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Yukarı Çık
Kredi Kartı
Alışverişlerinizde Havale & EFT, Kredi Kartı Peşin, veya Kredi Kartı Taksitli ödeme seçeneklerinden birini kullanabilirsiniz.

Kredi kartına 6 taksit

Sipariş ve İade KoşullarıGizlilik ve Güvenlik PolitikasıTel:    Fax:

Site 0,578125 saniyede yüklendi.

Wildcard SSL Certificates