E-Posta: Şifre:
 
 
0 ürün
Kategoriler » Hukuk » Eşya Hukuku » Tapu Sicilinin Aleniyeti
Tapu Sicilinin Aleniyeti

Tapu Sicilinin Aleniyeti

Yazar(lar)
:
Yayınevi
:
Barkod
:
9786051462523
Ebat
:
17 x 25
Sayfa Sayısı
:
590 s.
Baskı Sayısı
:
1. Baskı
Baskı Yılı
:
2013
Diğer
:
Ciltli
%10
indirimli
Liste Fiyatı: 85,00 TL
Satış Fiyatı: 76,50 TL
228184
Saat 13.00'ten önce verilen siparişler
aynı gün kargoya verilir.
AÇIKLAMA
Taşınmazlar üzerinde ayni hakkın varlığını gösteren ve bu çerçevede hak ve işlem güvenliğini sağlayan bir vasıta olarak aleniyet, taşınmaz hukukunun en önemli konularından birini teşkil etmektedir. Gerçekten, doğrudan kullanılabilen ve ihlal eden herkese karşı ileri sürülebilen ayni hakların hak güvenliğinin sağlanması ve bunlar dışındaki üçüncü kişilerin de dış görünüşe güvenmeleri sonucu ortaya çıkacak işlem güvenliğinin korunabilmesi, aleniyet sayesinde mümkündür. Taşınmazlarda bu işlevi yerine getiren vasıta ise tapu sicilidir. Bu kapsamda çalışma beş bölümde incelenmiştir.

İlk bölümde, tapu sicil hukuku mevzuatı çerçevesinde genel olarak aleniyet kavramı ve bunun taşınır ve taşınmaz eşyalar bakımından önem ve işlevi üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde, TMK m. 1020 hükmü çerçevesinde şekli aleniyete ilişkin genel esaslar üzerinde durulmuş, yine karşılaştırmalı hukukta şekli aleniyetin düzenleniş biçimi ele alınmış ve diğer resmi siciller karşısında tapu sicilinin aleniyeti irdelenmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümü şekli aleniyetin yerine getirilmesinin usul ve yöntemine ayrılmıştır. Dördüncü bölümde, şekli aleniyetin uygulanması bakımından verilen kararlar ve bunlara ilişkin özellikler ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Çalışmanın son bölümü olan beşinci bölümde ise şekli aleniyetin hüküm ve sonuçları incelenmiştir. Bu çerçevede TMK m. 1020/III hükmünde düzenlenen ve şekli aleniyetin doğrudan sonucu olan kimsenin sicildeki bir kaydı bilmediğini ileri sürmemesi yönündeki karine ele alınmıştır.

Konu Başlıkları

- Tapu Sicil Hukukunun Genel Esasları Çerçevesinde Aleniyet

- Tapu Sicilinin Şekli Aleniyeti

- Şekli Aleniyetin Yerine Getirilmesinin Usul ve Yöntemi

- Şekli Aleniyette Talebe İlişkin Verilen Karar ve Sonuçları

- Tapu Sicilinin Aleniyetinin Hüküm ve Sonuçları


Kategoriler:
YORUMLAR (0)
YORUM YAP
Bu ürün hakkında yorum bulunmamaktadır.
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmalısınız.
AŞAĞIDAKİ ÜRÜNLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Yukarı Çık
Kredi Kartı
Alışverişlerinizde Havale & EFT, Kredi Kartı Peşin, veya Kredi Kartı Taksitli ödeme seçeneklerinden birini kullanabilirsiniz.

Kredi kartına 6 taksit

Sipariş ve İade KoşullarıGizlilik ve Güvenlik PolitikasıTel:    Fax:

Site 0,421875 saniyede yüklendi.

Wildcard SSL Certificates