E-Posta: Şifre:
 
 
0 ürün
Kategoriler » Hukuk » Ceza Hukuku » İmar Kirliliğine Neden Olma Suçu
İmar Kirliliğine Neden Olma Suçu

İmar Kirliliğine Neden Olma Suçu

Yazar(lar)
:
Yayınevi
:
Barkod
:
9786051462264
Ebat
:
16 x 24
Sayfa Sayısı
:
444 s.
Baskı Sayısı
:
2. Baskı
Baskı Yılı
:
2013
Diğer
:
Karton Kapaklı
%10
indirimli
Liste Fiyatı: 48,00 TL
Satış Fiyatı: 43,20 TL
228187
Saat 13.00'ten önce verilen siparişler
aynı gün kargoya verilir.
AÇIKLAMA
Ülkemizde imar kirliliği yoluyla çevreye zarar verildiği düşünüldüğünde bu suç türü ile amaçlananın, çevrenin korunması olduğunu söylemeye gerek yoktur. 3194 sayılı İmar Kanunu nda idari yaptırım ile koruma altına alınan çevrenin, imar ruhsatı verme işlemlerinin genel yetkilisi olan bir kısım belediyelerin ihmal ya da duyarsızlıkları nedeniyle yeterince korunabildiğinden söz edilemez.

Ülkemizin özellikle belli bir kısım bölgelerindeki kirlenmeye bakıldığında, imar kirliliğine neden olma eyleminin suç olarak düzenlenmesinin çok isabetli olduğunu söyleyebiliriz.

İmar kirliliğine neden olma suçu ilk kez 5237 sayılı TCY nın 184. maddesinde düzenlenmiş ve madde 12. 10 2004 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Maddenin yürürlük tarihi göz önüne alındığında konu ile ilgili bilimsel çalışmanın azlığı da kaçınılmaz bir sonuç olmaktadır.

Bu çalışmada konuyla ilgili ulaşılabilen az sayıdaki kaynağı değerlendirmekle birlikte, suçun maddi ve manevi öğeleri ile maddeye ilişkin diğer uygulama örnekleri Yargıtay kararları ile örneklendirmeye çalışmıştır. Kitapta yalnızca belli bir hukuki görüşün ya da uygulama metinlerinin aktarılması yerine değişik bakış açılarıyla irdelenmiştir.

İmar kirliliğine neden olma suçunun yanında, imar hukukunun uygulanmasından sorumlu kamu görevlilerinin görevlerini kötüye kullanmaları ile mühür bozma ve işlenme yoğunluğu fazla olan muhafaza görevini kötüye kullanma suçlarını da kitabın kapsamında yer almaktadır.

Konu Başlıkları

- İmardan Sorumlu Kişilerin Görevi Kötüye Kullanmaları

- Mühür Bozma

- Muhafaza Görevini Kötüye Kullanma


YORUMLAR (0)
YORUM YAP
Bu ürün hakkında yorum bulunmamaktadır.
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmalısınız.
AŞAĞIDAKİ ÜRÜNLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Yukarı Çık
Kredi Kartı
Alışverişlerinizde Havale & EFT, Kredi Kartı Peşin, veya Kredi Kartı Taksitli ödeme seçeneklerinden birini kullanabilirsiniz.

Kredi kartına 6 taksit

Sipariş ve İade KoşullarıGizlilik ve Güvenlik PolitikasıTel:    Fax:

Site 0,59375 saniyede yüklendi.

Wildcard SSL Certificates