E-Posta: Şifre:
 
 
0 ürün
Kategoriler » Hukuk » İmar - İnşaat - İhale Hukuku » Kamu İhalelerinde Dava Süreci
Kamu İhalelerinde Dava Süreci

Kamu İhalelerinde Dava Süreci

Yazar(lar)
:
Yayınevi
:
Barkod
:
9786051462394
Ebat
:
17 x 25
Sayfa Sayısı
:
327 s.
Baskı Sayısı
:
1. Baskı
Baskı Yılı
:
2013
Diğer
:
Ciltli
%10
indirimli
Liste Fiyatı: 55,00 TL
Satış Fiyatı: 49,50 TL
228193
Saat 13.00'ten önce verilen siparişler
aynı gün kargoya verilir.
AÇIKLAMA
Yazar eser'de asıl olarak hukuka aykırılık iddiasının idare nezdinde ne şekilde öne sürüleceğine odaklanmıştır. Zira ihale sürecindeki hukuka aykırılıkları yargı önüne taşımanın ön koşulu olan Kanun'da mevcut olan "şikayet" ve "itirazen şikayet" başvurularının usulüne uygun yapılmaması uygulamada pek çok hak kaybına neden olmaktadır. Gerçekten de dava açma ehliyetine nazaran sınırlandırılmış; dava açma süresinden daha kısa tutulmuş ve daha katı şekil kurallarına bağlanmış "şikayet" ve "itirazen şikayet" başvurularının usulüne uygun yapılmasının sağlıklı bir idari denetimi beraberinde getireceği şüphesizidir. Dahası usulüne uygun yapılmamış idari başvuru sonrası, hukuka aykırılık iddiasının yargı önüne taşınması da olanaksız hale gelmektedir.

Uygulamada yargı önündeki pek çok uyuşmazlık zorunlu idari başvurunun usule uygun yapılmaması nedeniyle esasa girilmeksizin sonuçlandırılmaktadır. Bir diğer husus başvurunun usulüne uygun olmasına rağmen, yeterli içerikle yapılmamasıdır. Öyle ki ehliyet, süre ve diğer kurallara uygun olmasına karşın; hukuka aykırılık iddiasını yeterince ortaya koyamayan başvurular sırf bu nedenle reddedilebilmektedir. Özellikle Kamu İhale Kurumu'nun re'sen dikkate alamadığı hukuka aykırılık hallerinde, bu durum hak kayıplarına yol açabilmektedir.

Yazar'ın ayrıca üzerinde durduğu bir diğer konu şikayet ve itirazen şikayet başvuruları sonrası idarelerin hukuka aykırılık iddialarıyla ilgili tasarruflarıdır. Neticede idareler mevzuatın kendilerine verdiği yetki sınırı içerisinde denetim yapmakta ve yine aynı sınır içerisinde sonuçlara varabilmektedir. Söz konusu sınırların bilinmesi ise yargı nezdinde yapılacak denetimi kolaylaştırmaktadır.

Konu Başlıkları

- İhaleyi Yapan İdareye Şikayet

- Kamu İhale Kurumuna İtirazen Şikayet

- İdare Mahkemelerinde Dava


YORUMLAR (0)
YORUM YAP
Bu ürün hakkında yorum bulunmamaktadır.
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmalısınız.
AŞAĞIDAKİ ÜRÜNLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Yukarı Çık
Kredi Kartı
Alışverişlerinizde Havale & EFT, Kredi Kartı Peşin, veya Kredi Kartı Taksitli ödeme seçeneklerinden birini kullanabilirsiniz.

Kredi kartına 6 taksit

Sipariş ve İade KoşullarıGizlilik ve Güvenlik PolitikasıTel:    Fax:

Site 0,4785156 saniyede yüklendi.

Wildcard SSL Certificates