E-Posta: Şifre:
 
 
0 ürün
Kızıl Cehennem

Kızıl Cehennem

Yazar(lar)
:
Barkod
:
9786059839686
Ebat
:
14 x 21
Sayfa Sayısı
:
376 s.
Baskı Yılı
:
2016
%30
indirimli
Liste Fiyatı: 26,00 TL
Satış Fiyatı: 18,20 TL
228510
Tedarik süresi:
Yaklaşık 2 iş günü
AÇIKLAMA
"Kızıl Cehennem", Dr. Ahmet Yücetürk'ün hatıralar kitabı. Dr. Yücetürk, Bulgaristan Türklerinden biri. Kitabında bize Bulgaristan Devlet Başkanı Todor Jivkov'un, Komünist Partisi'nin amansız gücünü arkasına alarak, ülkesindeki Türkleri nasıl eritmek - yok etmek istediğini anlatmaya çalışıyor.

Dr. Ahmet Yücetürk, isminin değiştirilmesine itiraz ettiği için kelepçelenerek 570'den fazla Türk'le birlikte nasıl Belene Adası'na sürüklendiğini, orada Bulgar makamları tarafından hangi işkencelere tabi tutulduğunu anlatıyor.

Bir hadis-i şerifte buyuruluyor ki: "Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır!" Dr. Ahmet Yücetürk haksızlıklar, zulümler karşısında susmayan medeni ve yürekli bir aydın.

"Kızıl Cehennem", dikkatle okunacak ve ibret alınacak bir eser. Tarih ve siyaset dünyamıza önemli bir belge eser kazandıran Dr. Ahmet Yücetürk'ü bütün gönlümle tebrik ediyorum.

Okuyun! Siz de benim gibi düşüneceksiniz.

Yavuz Bülent Bakiler

Kendini "Medeniyetin Beşiği" zanneden Avrupa kıtasında tarihte ve özellikle son iki asırda öyle olayların yaşandığını görüyoruz ki, insan ister istemez, "Üzerinde yaşadığımız dünya acaba bir başka gezegenin cehennemi mi?" sorusunu sormadan edemiyor. Bu acı olaylardan biri de Bulgaristan Türk azınlığının maruz kaldığı zorla Bulgarlaştırma mezalimidir. Bulgar Devleti'nin ve iktidardaki totaliter rejimin bu vahşice uygulamalarını Dr. Ahmet Yücetürk "Kızıl Cehennem" başlıklı eserinde belgelere ve cehennemi şahsen yaşayanların anlattıklarına dayanarak ayrıntıları ile yazıyor.

Dr. Ahmet, Eskicuma - Tırgovişte Emniyet Müdürlüğü koğuşlarında geçirdiği zor günlerden sonra Belene-Persin Adası Toplama Kampı'na gönderiliyor. Buradaki insanlık dışı şartları ve davranışları yazar kendine has üslubuyla okuyucuya yansıtmıştır.

Belene Toplama Kampı Mücahitlerinden Emekli Öğretmen Nasuf Mutlu, 2015, İstanbul

Bulgaristan'da 1944-1990 yıllarında iktidardaki totaliter komünist rejim insanlığa karşı bir sürü suç işledi. Bulgaristan Türklerine asimilasyon politikasından vazgeçmedi ve 1984-1989 yıllarında iki milyon Türk'ün isimleri zorla değiştirildi. Ana dil Türkçe yasaklandı, camiler ibadete kapatıldı, zaten birçoğu daha önceden yıkılmıştı. Bu olayların politik ve sosyolojik analizi bu kitapta yer bulmuştur.

Gerçekçi ve diyalektik bir yaklaşım tarzı kitabın içeriğini okuyucuya ilginç yapmaktadır. Dr. Ahmet Yücetürk birinci kitabı 'Kötülük Unutulmaz' ve bu 2. kitabı 'Kızıl Cehennem' ile Bulgaristan Türklerine olduğu kadar, Türk tarihine de önemli bir eser kazandırmıştır. Bütün yurttaşlarıma bu değerli ve ilgi çekici kitabı okumalarını tavsiye ederim.

Vedat Ramis, Eskicumalı Emekli Matematik Öğretmeni, 2015, İstanbul


YORUMLAR (0)
YORUM YAP
Bu ürün hakkında yorum bulunmamaktadır.
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmalısınız.
AŞAĞIDAKİ ÜRÜNLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Yukarı Çık
Kredi Kartı
Alışverişlerinizde Havale & EFT, Kredi Kartı Peşin, veya Kredi Kartı Taksitli ödeme seçeneklerinden birini kullanabilirsiniz.

Kredi kartına 6 taksit

Sipariş ve İade KoşullarıGizlilik ve Güvenlik PolitikasıTel:    Fax:

Site 0,40625 saniyede yüklendi.

Wildcard SSL Certificates