E-Posta: Şifre:
 
 
0 ürün
Kategoriler » KPSS - A Grubu » İktisat » Soru Bankası » 2016 KPSS A Grubu ve Kurum Sınavları İçin İktisat Sık Sorulan Sorular
2016 KPSS A Grubu ve Kurum Sınavları İçin İktisat Sık Sorulan Sorular

2016 KPSS A Grubu ve Kurum Sınavları İçin İktisat Sık Sorulan Sorular

Yazar(lar)
:
Yayınevi
:
Barkod
:
9786059293365
Ebat
:
16 x 24
Sayfa Sayısı
:
536 s.
Baskı Yılı
:
2016
%15
indirimli
Liste Fiyatı: 30,00 TL
Satış Fiyatı: 25,50 TL
228721
Tedarik süresi:
Yaklaşık 2 iş günü
AÇIKLAMA
2016 KPSS A Grubu ve Kurum Sınavları İçin İktisat Sık Sorulan Sorular Savaş Yayınları

SARMAL TEKNİK İLE HAZIRLANMIŞ 222 TUTTURAN SORU VE ÇÖZÜMLERİ

 

 

* İKTİSADİ DOKTRİNLER TARİHİ

* MİKRO İKTİSAT

* MAKRO İKTİSAT

* PARA – BANKA - KREDİ

* ULUSLARARASI İKTİSAT

* KALKINMA – BÜYÜME

* TÜRKİYE EKONOMİSİ

 

 

NEDEN SARMAL TEKNİK İLE 222 ÇÖZÜMLÜ İKTİSAT

 

1. İŞİ KOLAYLAŞTIRMAK

 

Geçmiş yıllarda çıkmış sorular göz önüne alınarak analizler ile en çok soru çıkan, en temel ve önem arz eden konuların belirlenmesiyle oluşturulan seçilmiş 222 adetlik çözümlü soru ile işimizi kolaylaştırmak ilk hedef edinilmiştir.

 

2.KARMAŞADAN KURTULMAK

 

-Genelde kalın eserlerde,

 

-Defalarca tekrar eden sorular ve açıklamalar ile

 

-Kafa karıştırmak yerine

 

" bir cevap ile birden çok benzer ve aynı konu sorularına cevap verilmesi."

 

3. ETKİN SONUÇ

 

2000 sayfalık kalın kitapların bilgisi bu eserin kapsamında sağlanmıştır. Daha az enerji fakat etkili sonuç.

 

4. ÖZ OLUŞTURMAK - HEDEF KONULAR

 

Sınavlara hazırlanırken, sorular ve konular içinde kaybolmamak ve boğulmamak için.

 

5.SARMAL TEKNİK

 

Sarmal teknik ile tamamlayıcılık özelliği sağlanarak okuyucuya daha önceki çözümlü sorudan, daha sonraki çözümlü sorularda farkında olmadan yararlandırmak.Fakat olmazsa olmazları bir bütün halinde çalıştırmak.

 

 

 

ÖNSÖZ

Sınavlara hazırlanırken, sorular ve konular içinde kaybolmamak için seçilmiş 222 adetlik çözümlü sorular içeren bu eserde, en temel ve önem arz eden konuların, analizler ile belirlenerek oluşturulmasıdır.

 

Bu eserde 222 seçkin soru yanıtlanmıştır. Soruların seçimi son 15 yıldaki sınavlar göz önüne alınarak ve konuların önemine göre belirlenmiştir. Seçilen soruların bir diğer özelliği kapsamlı olmasıdır.

 

Kapsamlı sorular genelde birden fazla konuyu içermektedir. Bu sayede bir sorunun yanıtlanması seçeneklerdeki diğer konularında açıklamasını sağlamış ve konuların bağlantıları da ortaya çıkarılmıştır.

 

Soruların sıralanmasında da bazı özellikler vardır. Önce yer alan sorunun açıklamaları daha sonraki sorular için de gerekli bilgiler içermektedir.

 

Soru çözümlerinden sonra benzer sorular ve ilintili sorular eklenerek, okuyucuların daha detaylı düşünmesine ve aynı konu ile ilgili farklı sorular verilerek konuların daha iyi anlaşılması sağlanmıştır.

 

Eserin en temel özelliği,

Genelde kalın eserlerde, Defalarca tekrar eden sorular ve açıklamalar ile Kafa karıştırmak yerine, bir cevap ile birden çok benzer ve aynı konu sorularına cevap verilerek ortaya çıkarılmıştır.

 

2000 sayfalık kalın kitapların bilgisi bu eserin kapsamında sağlanmıştır.

 

Bu durumun sağlanması çok kolay değildir. Binlerce sayfa kitap çalışmak yerine aynı öğretiyi elde ettirecek bir yöntem oluşturduk.

 

Biz durumu okuyucuya çok kolaylaştırmak istedik. Yöntemin amacı her çözümlü soru altında diğer sorulara yer vererek, tek çözüm ile diğer sorulara da yeterli açıklamayı ve bilgiyi sağlamak ve bu sayede okuyucuya konuyu dağılmadan ve doğrudan pratik bir şekilde öğrenme olanağına kavuşturmak.

 

Böylece konunun yeniden farklı şekillerde tekrarı yapılmamış ve olası hatalı anlaşılmaların önü kesilmiş, bulanıklıktan uzaklaşılmıştır.

 

Ayrıca konu tekrarlarının oluşmaması için bir bölümdeki sorunun konusu başka bölümlerde yer almamıştır. Bu duruma özellikle dikkat edilmiştir. Örneğin iktisadi doktrinler bölümün de yer alan bir soru ve konu ayrıca makro iktisatta yer almamıştır.

 

Sarmal teknik dememizin asıl nedeni ise konuların birbirine eklektik ve sonuçta tamamlayıcılık özelliğinin olmasıdır. Daha iktisadi doktrinler konuların-dan itibaren konuların daima birbirinin altyapısı olma özelliği ile bağlanması ve sarmallaştırılmasıdır. Burada konuların sıralaması çok önem arz etmektedir. Okuyucu daha önceki çözümlü sorudan, daha sonraki çözümlü sorularda farkında olmadan yararlanmaktadır. Örneğin doktrinler bölümünde Keynesyen teori daha sonra makro bölümünde alt yapı sağlamaktadır. Ya da Fisher'in kuramları makro da ve para banka bölümündeki sorularda ön bilgi oluşturmaktadır.

 

Daha da teferruat vermek gerekirse,

 

"Yüksek oranlı vergiler ve devletin ekonomiye müdahalesi ekonomik faaliyetleri olumsuz etkiler." düşüncesindeki arz yanlı iktisat dokrininden hareketle makro bölümünde

 "toplam arzı belirleyen etmenler ile ilgili olarak

 

- Vergi ve Sübvansiyonlarda Değişme: Daha yüksek kurumlar vergisi, daha yüksek stopaj ve sosyal sigorta kesenekleri birim maliyetleri vartıracak ve toplam arzı azaltacaktır. Buna karşılık hükümet alternatif enerji üreticilerine sübvansiyonda bulunursa, bunun sonucu olarak üretim maliyeti düşecek ve böylece toplam arz eğrisi sağa kayacaktır.

 

- Kamu Düzenlemeleri: Birçok durumda, firmaların kamu düzenlemelerine uyması oldukça pahalıdır. Bazı düzenlemeler, birim ürün maliyetini artırmakta ve toplam arz eğrisini sola kaydırmaktadır. Bu nedenle arz yanlı iktisatçılar kamusal düzenlemelerin kaldırılmasını hararetle desteklemektedir. Böylece ekonomide etkinlik artacak, maliyetler düşecek ve toplam arz eğrisi sağa doğru kayacaktır."

 

Şeklindeki bağlantıları fark edebileceksiniz.

 

Benzer soruların çokluğu ile aynı konuya ait bir çok soru bulabileceğiniz için tek bir cevap okuyarak konuyu öğrenmiş ve benzer soruları cevaplandırmış olacaksınız. Aynı zamanda ilintili sorular ile konu sarmallarını(bağlantılarını) düşünmeniz sağlanmış olmaktadır.

 

Eserde geçmiş yıllarda çıkmış soruların analizleri göz önüne alındığından, soru çıkan konuların sınavlarda çıkış sayıları dikkate alınmış bu konular ile ilgili hem çıkmış soru çözümleri hem de çıkma olasılığı yüksek özgün sorulara yer verilmiştir.

 

Eser kurum sınavlarına ve özellikle KPSS sınavına hazırlananlar için olduğu gibi, aynı zamanda fakültelerin dersleri içinde kaynaktır. Sınavlara hazırlanan öğrencilere başarılar dilerim.

 


YORUMLAR (0)
YORUM YAP
Bu ürün hakkında yorum bulunmamaktadır.
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmalısınız.
AŞAĞIDAKİ ÜRÜNLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Yukarı Çık
Kredi Kartı
Alışverişlerinizde Havale & EFT, Kredi Kartı Peşin, veya Kredi Kartı Taksitli ödeme seçeneklerinden birini kullanabilirsiniz.

Kredi kartına 6 taksit

Sipariş ve İade KoşullarıGizlilik ve Güvenlik PolitikasıTel:    Fax:

Site 0,484375 saniyede yüklendi.

Wildcard SSL Certificates