E-Posta: Şifre:
 
 
0 ürün
Kategoriler » Tarih » Türk Tarihi ve Araştırmaları » Görele Mahkeme Sicili
Görele Mahkeme Sicili

Görele Mahkeme Sicili

Yazar(lar)
:
Yayınevi
:
Barkod
:
9786055021429
Ebat
:
17 x 24
Sayfa Sayısı
:
208 s.
Baskı Yılı
:
2016
%25
indirimli
Liste Fiyatı: 20,00 TL
Satış Fiyatı: 15,00 TL
229820
Tedarik süresi:
Yaklaşık 2 iş günü
AÇIKLAMA
Altı yüz yıllık bir geçmişe sahip olan Osmanlı tarihinin şüphesiz en gerçekçi ve temel kaynaklarından biri şer'iyye sicilleridir. Şer'iyye sicilleri, incelenen dönemin kültürü, ekonomisi, idarî ve siyasî yapısı, dinî ve sosyal hayatı, aile bağları, gelenek ve göreneklerine ışık tuttuğu gibi, iş alanları, sanayi alanındaki gelişme ve üretimler, yetiştirilen tarım ürünleri, ticaret ve terekeler gibi birçok konu hakkında da önemli ipuçları vermektedir. Osmanlı adliye teşkilatının temeli olan Şer'iyye Mahkemeleri'nde tutulan bu defterler, sadece Türk tarihi için değil, o dönemde Osmanlı sınırları içinde bulunup da bugün ayrı birer devlet olan birçok devletin tarihi için de aynı derecede önemlidir.

Doğu Karadeniz'de bir kıyı kasabası olan Görele, ağırlıklı olarak Çepni-Türkmen yerleşmesine sahne olan, zengin tarihi geçmişi ile dikkat çeken yerleşim yerlerinden biridir. Görele ve yöresi kültür varlıklarının yanında eşsiz tabiat güzellikleriyle de dikkat çeker.

Kadılar tarafından tutuldukları için Kadı sicilleri de denilen Şer'iyye Sicilleri, yerel tarih ve sosyal tarih araştırmalarında en önemli ve en kapsamlı bilgiler içeren kaynaklar arasındadır. Yayına hazırladığımız 1898 tarihli, 1354 numaralı Görele Şer'iyye Sicili hukuk ve iktisat tarihi, sosyal tarih ve yerel tarih sahaları başta olmak üzere Görele'nin aile yapısına, yer adlarından kurumlara, yerleşim mahallerinden vakıflara, yollardan yaylaklara kadar birçok konuda birinci elden bilgiler sunmaktadır.


YORUMLAR (0)
YORUM YAP
Bu ürün hakkında yorum bulunmamaktadır.
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmalısınız.
AŞAĞIDAKİ ÜRÜNLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Yukarı Çık
Kredi Kartı
Alışverişlerinizde Havale & EFT, Kredi Kartı Peşin, veya Kredi Kartı Taksitli ödeme seçeneklerinden birini kullanabilirsiniz.

Kredi kartına 6 taksit

Sipariş ve İade KoşullarıGizlilik ve Güvenlik PolitikasıTel:    Fax:

Site 0,375 saniyede yüklendi.

Wildcard SSL Certificates