E-Posta: Şifre:
 
 
0 ürün
Kategoriler » Hukuk » İdare Hukuku » İmar Planı Değişikliği
İmar Planı Değişikliği

İmar Planı Değişikliği

Yazar(lar)
:
Yayınevi
:
Barkod
:
9786050500370
Ebat
:
16 x 24
Sayfa Sayısı
:
329 s.
Baskı Sayısı
:
1. Baskı
Baskı Yılı
:
2016
Diğer
:
Karton Kapaklı
Satış Fiyatı: 50,00 TL
230162
Saat 13.00'ten önce verilen siparişler
aynı gün kargoya verilir.
AÇIKLAMA
Bu kitapta, Danıştay Kararları Işığında İmar Planı Değişikliği inceleme konusu yapılmaktadır. Çalışma, Danıştay kararlarında imar planı değişikliğine ilişkin olup, Danıştay'ın imar planı değişikliğine dair kararları çalışmanın da sınırlarını oluşturmaktadır.

Metodoloji olarak imar planı değişikliği işleminin, genel idari işlemlerden benzer ya da farklı yönleri kıyaslanmıştır. Uygulamaya ilişkin olmak üzere özellikle imar planı değişikliğinin yargısal denetimi konusunda yetkili olan Danıştay kararları örnek olarak verilmiştir. Uygulamada Danıştay kararlarından farlılık arz eden Danıştay ile İdare Mahkemesi kararlarına da tartışma konuları içerisinde yer verilmiştir. Doktrinde, özellikle tartışma konusu olan konularda, farklı görüşlere yer verilerek konular değişik açılardan değerlendirmeye tabi tutulmuştur.

Çalışma üç bölümden oluşmakta olup ilk bölümde, idari işlemlerin değiştirilmesi üzerinde durulmuş, imar planlarının sınıflandırılması yapılıp, plan yapımında yetkili idareler anlatılmıştır. Yine ilk bölümde imar planları arasındaki astlık-üstlük ilişkisi üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde ise imar planlarının değişmezliği ilkesinin ne olduğu, plan değişikliğinin niye gündeme geldiği ve plan değişikliğinin planların değişmezliği ilkesinden bir sapma mı yoksa ihtiyaç mı olduğu ortaya konulmuştur.

Kitabın üçüncü ve son bölümünde imar planı değişikliğinin kapsamının ne olduğu, imar planlarında sosyal donatı alanı olarak belirlenen yerlerde yapılan plan değişikliğinde dikkat edilmesi gereken hususlar ve plan değişikliğinin kazanılmış haklara etkisi üzerinde durulmuş, imar planı değişikliğinde yargısal korunma; ehliyet ve süre başlıkları altında incelemeye tabi tutularak, imar planı değişikliğine karşı açılan davalarda "menfaat ihlali" kriteri bağlamında dava açanların sahip olması gereken nitelikler ve dava açma sürelerinin nasıl hesaplanacağı ortaya konulmuştur. Son bölümde ayrıca imar planı değişikliğinde farklılık gösteren davadan feragat, davayı kabul, üçüncü şahısların davaya katılması ve davanın ihbarını diğer idari işlemlerden ayrılan yönleri üzerinde durulmuştur.

Konu Başlıkları

- İmar Planı Sınıflandırılması ve Yetki Paylaşımı ile Değişiklik Usulü

- İmar Planı Değişikliği Öncesi Hukuki Durum: İmar Planlarının Değişikliğini Gerektiren Şartlar

- İmar Planı Değişikliği Sonrası Hukuki Durum


Kategoriler:
YORUMLAR (0)
YORUM YAP
Bu ürün hakkında yorum bulunmamaktadır.
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmalısınız.
AŞAĞIDAKİ ÜRÜNLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Yukarı Çık
Kredi Kartı
Alışverişlerinizde Havale & EFT, Kredi Kartı Peşin, veya Kredi Kartı Taksitli ödeme seçeneklerinden birini kullanabilirsiniz.

Kredi kartına 6 taksit

Sipariş ve İade KoşullarıGizlilik ve Güvenlik PolitikasıTel:    Fax:

Site 0,4365234 saniyede yüklendi.

Wildcard SSL Certificates