E-Posta: Şifre:
 
 
0 ürün
Kategoriler » Hukuk » Medeni Usul Hukuku » Medeni Usul Hukuku Kurallarının Yer Bakımından Uygulanması
Medeni Usul Hukuku Kurallarının Yer Bakımından Uygulanması

Medeni Usul Hukuku Kurallarının Yer Bakımından Uygulanması

Yazar(lar)
:
Yayınevi
:
Barkod
:
9786050500363
Ebat
:
16 x 24
Sayfa Sayısı
:
304 s.
Baskı Sayısı
:
1. Baskı
Baskı Yılı
:
2016
Diğer
:
Karton Kapaklı
Satış Fiyatı: 50,00 TL
230181
Saat 13.00'ten önce verilen siparişler
aynı gün kargoya verilir.
AÇIKLAMA
Medenî usûl hukuku kurallarının yer bakımından uygulanmasının incelendiği bu çalışmada birinci bölümde temel kavramlar velex fori prensibine ilişkin genel meseleler ele alınmıştır. § 1'de, ne zaman bir çekişmenin birden fazla ülke hukuk sistemini ilgilendireceği, Milletlerarası Özel Hukuk ve Usûl Hukuku Hakkında Kanun'un 1'inci maddesinde ifade edildiği üzere, yabancılık unsuru içermesinin ne anlama geldiği meselesi incelenmiştir. Daha sonra § 2'de vasıflandırma ve ön sorun meselesi ele alınmış, diğer bir ifadeyle, hangi hususların usûle ilişkin olarak değerlendirileceği ve hâkimin hukukuna tâbi olacağı, hangi hususların maddi hukuka ilişkin olduğu için olayın esasına uygulanan hukuka göre, yani lex causae'ya göre çözüleceği konusu Kıta Avrupası ve Anglo-Sakson hukuku açısından ayrı ayrı tetkik edilmiştir. Yargılamada usûl hukuku meselelerine uygulanacak hukuku gösterdiği neredeyse evrensel olarak kabul edilen lex fori prensibinin dogmatik temelleri üzerinde § 3'de durulmuştur.

İkinci bölümde ise yabancılık unsuru içeren uyuşmazlıklarda özellik arz eden usûl hukuku müesseseleri ve bu manada lex foriprensibinin istisnalarının mevcut olup olmadığı her bir kurum bağlamında ayrı ayrı ele alınmıştır. Son olarak Exkurs'da aslında bir maddi hukuk meselesi olan zamanaşımına ilişkin, bilhassa yabancı ülke mahkemesinde açılan dâvâyla kesilip kesilmeyeceği tartışması ortaya konulmuştur. Bu kısımda, Anglo-Sakson hukukunda zamanaşımı müessesinin yeri konusu da ayrıca incelenmiştir.

(Girişten)

Konu Başlıkları

- Temel Kavramlar ve Lex Fori Prensibine İlişkin Genel Bilgiler

- Yargılamaya İlişkin Kavram ve Kurumların Lex Fori Prensibi Çerçevesinde Değerlendirilmesi

- Exkurs: Zamanaşımı ve Hak Düşürücü Süre


Kategoriler:
YORUMLAR (0)
YORUM YAP
Bu ürün hakkında yorum bulunmamaktadır.
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmalısınız.
AŞAĞIDAKİ ÜRÜNLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Yukarı Çık
Kredi Kartı
Alışverişlerinizde Havale & EFT, Kredi Kartı Peşin, veya Kredi Kartı Taksitli ödeme seçeneklerinden birini kullanabilirsiniz.

Kredi kartına 6 taksit

Sipariş ve İade KoşullarıGizlilik ve Güvenlik PolitikasıTel:    Fax:

Site 0,375 saniyede yüklendi.

Wildcard SSL Certificates