E-Posta: Şifre:
 
 
0 ürün
Kategoriler » Hukuk » Vergi Hukuku » Vergi Ceza Hukuku
Vergi Ceza Hukuku

Vergi Ceza Hukuku

Yazar(lar)
:
Yayınevi
:
Barkod
:
9786050500325
Ebat
:
16 x 24
Sayfa Sayısı
:
371 s.
Baskı Sayısı
:
1. Baskı
Baskı Yılı
:
2016
Diğer
:
Karton Kapaklı
Satış Fiyatı: 50,00 TL
231014
Tedarik süresi:
Yaklaşık 2 iş günü
AÇIKLAMA
Vergi Usul Kanunu'nda, vergi kanunlarına aykırı fiiller, iki ana grup olarak düzenlenmektedir. Bunlardan bir kısmı, kabahat olarak nitelendirilmekte; bir kısmı ise, ceza hukuku anlamında suç oluşturmaktadır.

Vergi Usul Kanunu'nda vergi kabahatleri olarak nitelendirilen hukuka aykırılıklar, vergi ziyaı, usulsüzlük ve özel usulsüzlük; ceza hukuku anlamında suç olarak nitelendirilen hukuka aykırılıklar ise, kaçakçılık, vergi mahremiyetinin ihlâli ile mükelleflerin özel işlerini yapma suçları olarak düzenlenmektedir (VUK.m.331 vd.). Bunlardan vergi ziyaı, usulsüzlük ve özel usulsüzlük kabahati işleyenlere idarî para cezası niteliğindeki vergi cezaları kesilmektedir. Ancak, Kabahatler Kanunu uyarınca, vergi kabahatleri ve kesilen cezalara ilişkin anlaşmazlıklar ve/ya da uyuşmazlıklar, vergi usûl hukuku-vergi ceza hukuku-kabahatler hukuku ile vergi yargılaması hukuku hükümleri çerçevesinde vergi idaresi ve/ya da vergi yargısı organları tarafından çözümlenmektedir.

Kaçakçılık, vergi mahremiyetinin ihlâli ve mükelleflerin özel işlerini yapma suçları, ceza hukuku anlamında suçlardır ve bunları işleyenler hakkında hürriyeti bağlayıcı cezaya ve/ya da adlî para cezasına hükmolunmaktadır. Bu suçların işlenip işlenmediğine; işlendi ise, kimin tarafından işlendiğine ve/ya da hükmolunacak cezalara ilişkin uyuşmazlıklar, vergi ceza hukuku-genel ceza hukuku ve/ya da ceza yargılaması hukuku hükümleri çerçevesinde ceza yargısı organları tarafından çözümlenmektedir. Ancak, iştirak/cezadan indirme, içtima ve tekerrür gibi konular Vergi Ceza Hukukunda özel olarak düzenlenmektedir (VUK.m.360, 335-337, 339-340).

Konu Başlıkları

- Genel Kısım

- Vergi Kabahatleri

- Vergi Suçları


Kategoriler:
YORUMLAR (0)
YORUM YAP
Bu ürün hakkında yorum bulunmamaktadır.
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmalısınız.
AŞAĞIDAKİ ÜRÜNLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Yukarı Çık
Kredi Kartı
Alışverişlerinizde Havale & EFT, Kredi Kartı Peşin, veya Kredi Kartı Taksitli ödeme seçeneklerinden birini kullanabilirsiniz.

Kredi kartına 6 taksit

Sipariş ve İade KoşullarıGizlilik ve Güvenlik PolitikasıTel:    Fax:

Site 0,40625 saniyede yüklendi.

Wildcard SSL Certificates