E-Posta: Şifre:
 
 
0 ürün
Kategoriler » Din - Tasavvuf » İbadetler ve Dini İnanışlar » Hadislerde Kutsiyet Atfedilen Fenomenlerin Dini Değeri - Hacerülesved Örneği
Hadislerde Kutsiyet Atfedilen Fenomenlerin Dini Değeri - Hacerülesved Örneği

Hadislerde Kutsiyet Atfedilen Fenomenlerin Dini Değeri - Hacerülesved Örneği

Yazar(lar)
:
Yayınevi
:
Barkod
:
9786059852685
Sayfa Sayısı
:
300 s.
Baskı Yılı
:
2016
%30
indirimli
Liste Fiyatı: 18,00 TL
Satış Fiyatı: 12,60 TL
240022
Tedarik süresi:
Yaklaşık 2 iş günü
AÇIKLAMA
Asırlardan beri Hacerülesved tavafın başlangıç noktasını gösteren bir taş olarak görev îfa etmektedir. Ancak zaman içinde ona çok farklı anlamlar yüklenerek büyük bir kutsallığa büründürülmüştür. Hz. Peygamber'in vefâtını takip eden yıllarda Hacerülesved hakkında nakledilen bazı rivâyetlere eski kültür ve inançlar tesir etmiş, söz konusu rivâyetler müslümanların Hacerülesved algısını olumsuz anlamda şekillendirmiştir. Bu bakımdan müslümanları isabetli olmayan düşüncelere sevk eden mezkûr rivâyetlerin sened ve metin yönünden değerlendirilmesi gerekmektedir.

Genellikle zayıf ve uydurma rivâyetleri bünyesinde barındıran eserlerde geçen Hacerülesved ile ilgili mevzû hadisler, daha sonraki yıllarda yazılan bazı kitaplara girmiş, söz konusu rivâyetler sanki sahih hadislermiş gibi itibar görmüş, nesilden nesile aktarılmış ve mezkûr kaynaklardan beslenen müslümanların algı dünyaları derinden etkilenmiştir. Bu itibarla söz konusu rivâyetlerin gerçek değerlerinin tespiti ve müslümanlar arasında görülen olumsuz anlayışların düzeltilmesi amacıyla böyle bir çalışmanın yapılması kararlaştırılmış ve Hacerülesved ile ilgili hadislerin tahric ve tenkîdi cihetine gidilmiştir.


YORUMLAR (0)
YORUM YAP
Bu ürün hakkında yorum bulunmamaktadır.
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmalısınız.
AŞAĞIDAKİ ÜRÜNLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Yukarı Çık
Kredi Kartı
Alışverişlerinizde Havale & EFT, Kredi Kartı Peşin, veya Kredi Kartı Taksitli ödeme seçeneklerinden birini kullanabilirsiniz.

Kredi kartına 6 taksit

Sipariş ve İade KoşullarıGizlilik ve Güvenlik PolitikasıTel:    Fax:

Site 0,375 saniyede yüklendi.

Wildcard SSL Certificates