E-Posta: Şifre:
 
 
0 ürün
Kategoriler » Hukuk » Genel Hukuk Kitapları » Hekimin Aydınlatma Yükümlülüğü – Aydınlatılmış Onam – Tazminat Sorumluluğu
Hekimin Aydınlatma Yükümlülüğü – Aydınlatılmış Onam – Tazminat Sorumluluğu

Hekimin Aydınlatma Yükümlülüğü – Aydınlatılmış Onam – Tazminat Sorumluluğu

Yazar(lar)
:
Yayınevi
:
Barkod
:
9789750239076
Ebat
:
16 x 24
Sayfa Sayısı
:
222 s.
Baskı Sayısı
:
1. Baskı
Baskı Yılı
:
2016
Diğer
:
Karton Kapaklı
%5
indirimli
Liste Fiyatı: 44,90 TL
Satış Fiyatı: 42,66 TL
241030
Tedarik süresi:
Yaklaşık 2 iş günü
AÇIKLAMA
Kişinin onamı olmadan kişilik haklarına yapılan her müdahale prensip olarak hukuka aykırıdır. Kişiye yapılan tıbbi müdahale de kişinin sağlık, vücut bütünlüğü ve yaşam hakkı gibi haklarını ilgilendiren bu tür müdahalelerdendir. Kişinin onamı, kendisine yapılan tıbbi müdahalenin hukuka aykırılığını ortadan kaldırır. Ancak onamın da hukuken geçerli bir onam olabilmesi için kişinin müdahale öncesinde müdahale hakkında bilgilendirilmesi şarttır. Hastanın bilgilendirilmesine dayanmayan bir onamın hukuken geçerliliğinden söz edilemez.

Hekimin aydınlatma yükümlülüğü hekim açısından bir yükümlülük iken hasta açısından bir haktır. Bu hak sayesinde hasta, tıbbi müdahalenin anlamı, özellikleri, riskleri, yararları, sonuçları hakkında hekimden bilgi alarak özgür bir seçim yapma ve kendi geleceğini belirleme olanağına kavuşmaktadır. Hekimin aydınlatma veya aydınlatılmış onam alma yükümlülüğünü ihlal etmesi halinde hukuki sorumluluğu doğacaktır. Bu sorumluluk genellikle hekimin yol açtığı zararların giderilmesi amacıyla maddi ve/veya tazminata hükmedilmesi şeklinde ortaya çıkmaktadır.

Bu kritik konunun içeriğinin daha iyi anlaşılması, hasta-hekim diyalogunun ve işbirliğinin geliştirilmesi, böylelikle bu konudaki hukuki sorunların önlenesi veya sorunların ortaya çıkması durumunda çözüm konusunda yol gösterici olması temennisiyle bu çalışmada hekimin aydınlatma yükümlülüğü ve bundan kaynaklanan hukuki sorumluluk konuları işlenmiştir.

Konu Başlıkları

- Aydınlatma Zorunluluğunun Bulunmadığı Durumlar

- Onamın Esirgenmesi ve Tedaviyi Ret Hakkı

- Onamın Gerekmediği Haller

- Hekimin Hukuki Sorumluluktan Kurtuluş Olanakları


Kategoriler:
YORUMLAR (0)
YORUM YAP
Bu ürün hakkında yorum bulunmamaktadır.
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmalısınız.
AŞAĞIDAKİ ÜRÜNLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Yukarı Çık
Kredi Kartı
Alışverişlerinizde Havale & EFT, Kredi Kartı Peşin, veya Kredi Kartı Taksitli ödeme seçeneklerinden birini kullanabilirsiniz.

Kredi kartına 6 taksit

Sipariş ve İade KoşullarıGizlilik ve Güvenlik PolitikasıTel:    Fax:

Site 0,359375 saniyede yüklendi.

Wildcard SSL Certificates