E-Posta: Şifre:
 
 
0 ürün
Kategoriler » Turizm - Gezi » İstanbul Kitapları » Afet ve Kriz Yönetiminde Yeni Bir Model Tasarımı - İstanbul Örneği
Afet ve Kriz Yönetiminde Yeni Bir Model Tasarımı - İstanbul Örneği

Afet ve Kriz Yönetiminde Yeni Bir Model Tasarımı - İstanbul Örneği

Yazar(lar)
:
Barkod
:
9786059790420
Ebat
:
13,5 x 21
Sayfa Sayısı
:
464 s.
Baskı Sayısı
:
1. Baskı
Baskı Yılı
:
2016
%22
indirimli
Liste Fiyatı: 27,00 TL
Satış Fiyatı: 21,06 TL
244955
Tedarik süresi:
Yaklaşık 2 iş günü
AÇIKLAMA
Bir konu ne ölçüde büyük ve ne kadar geniş bir kitleyi ilgilendiriyorsa o denli ciddiyet ve önem arz eder. 'Afet ve Kriz Yönetiminde Yeni Bir Model Tasarımı: İstanbul Örneği' eserinin doğuş ve ortaya çıkış hikâyesi de uzun bir döneme denk düşüyor. Dr. Ersoy Kutluk bu çalışma ile başta İstanbul olmak üzere bütün bir Türkiye için her açıdan göz dolduran parlak bir kazanımı ortaya koydu. Kutluk, doktora tezinin daha da ötesine taşarak bu kitapla önemli yenilik ve değişmelere de imza atmış oldu. Kitab'ın hemen hepsi çok önemli bilgi ve veriler içermekle kalmayıp bölüm sonu değerlendirme özetleri ve daha sade hale getirilen modellemeleri ile Ülkemiz ve özellikle Aziz İstanbul'umuz için çok değerli katkılar sunmaya aday görünüyor. Ön alıcı bir projeksiyonun dışavurumu ile Doğu-Batı Hattı'nın ağırlık merkezi ve Kuzey-Güney ekseninin düğüm noktası İstanbul'umuz için bir işaret fişeği olacak bu yapıt farkındalık oluşturmak için en uygun ve gerekli bir zamanda Akıl Fikir Yayınları tarafından yayınlanıyor.

Hiç şüphesiz İstanbul'un önemi, bu eserin önemini de beraberinde getirmektedir. İstanbul, sayısız olumlu sıfatlarla nitele-nebilecek Türkiye'nin kalbi konumunda bir kenttir. Küresel boyutta artış gösteren afetlerin olumsuz etkilerinin, bir 'afet ve kriz yönetimi modeli' geliştirilmesi yoluyla, Türkiye ve İstanbul özelinde minimize edilmesi, milli menfaatler açısından acil ve hayati önem taşımaktadır. İstanbul'da gerçekleşebilecek bir afet sırasında ve sonrasında yaşanabilecek büyük ölçüdeki kayıplar düşünüldüğünde yeni yönetim modeli 'ulusal kalkınma'nın ve sürdürülebilir gelişmenin tesisinde bir araç olarak görülebilir. Bu hassasiyet ve konunun önemine binaen hazırlanması düşünülen bu çalışma ile Türkiye'deki afet ve kriz yönetimi sisteminin gelişimine multidisipliner bir yaklaşımla katkı sağlanması hedeflenmektedir.

Kitabın içerik planı kısaca şöyledir: Giriş bölümünden sonra gelen birinci bölümde ilgili literatürde geçen ve bu çalışmada kullanılan bazı kavramlar açıklanmaktadır. İkinci bölümde modern afet yönetiminin teorik çerçevesi, 'risk' ve 'kriz' safhaları detaylı şekilde ortaya konmak suretiyle çizilmeye çalışılmıştır. Üçüncü bölümde Japonya, ABD ve İtalya'da uygulanan afet yönetim modelleri üzerinde durulmuştur. Dördüncü bölümde 99'Marmara Depremi ve sonrasındaki sürecin detaylı analizi yapılmıştır. Beşinci bölümde Türkiye'de uygulamada olan afet yönetim yapısı incelenmiştir. Yine bu bölümde Türkiye'deki sistemin etkililiğinin önündeki engeller ve bu sorunları aşma denemeleri hüviyetindeki bazı model / revizyon önerileri ele alınmıştır. Altıncı bölümde yeni afet ve kriz modelinin temel yönetsel ilkeleri ortaya konmuş ve çağdaş yönetim yaklaşımlarının kazanımlarıyla yeni bir model geliştirilmeye çalışılmıştır. Yedinci bölümde ise 'afet ve kriz yönetimi modeli' formüle edilmiştir. Sekizinci bölümde bu formülün içine 'İstanbul' konmuştur. Bu bölümde öncelikle 'Yeni Model'in uygulama alanı olarak belirlenen İstanbul metropolünün farklı özellikleri ele alınmıştır. Daha sonra İstanbul'da meydana gelebilecek kriz durumları ortaya konarak bunlardan 'Muhtemel İstanbul Depremi'ne odaklanılmıştır. Bu bölüm, yeni model önerisinin İstanbul uygulaması ile son bulmuştur. Kitap, sonuç ve değerlendirme kısmı ile tamamlanmıştır. Çalışmanın sonuna hukuki düzenlemelerle ilgili ek kısım, geniş bir kaynakça ve indeks ile birlikte konuyla ilgili mühim bir okuma hüviyeti taşıyan "Stratejik Yönetim Sürecinde Krizler ve Örgüt Üzerindeki Psikolojik Etkileri" adlı makale ilave edilmiştir. Tüm okuyucular için iyi ve nitelikli okumalar diliyoruz.


YORUMLAR (0)
YORUM YAP
Bu ürün hakkında yorum bulunmamaktadır.
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmalısınız.
AŞAĞIDAKİ ÜRÜNLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Yukarı Çık
Kredi Kartı
Alışverişlerinizde Havale & EFT, Kredi Kartı Peşin, veya Kredi Kartı Taksitli ödeme seçeneklerinden birini kullanabilirsiniz.

Kredi kartına 6 taksit

Sipariş ve İade KoşullarıGizlilik ve Güvenlik PolitikasıTel:    Fax:

Site 0,40625 saniyede yüklendi.

Wildcard SSL Certificates