E-Posta: Şifre:
 
 
0 ürün
Kategoriler » Hukuk » Ceza Hukuku » Suçu Bildirmeme Suçu
Suçu Bildirmeme Suçu

Suçu Bildirmeme Suçu

Yazar(lar)
:
Yayınevi
:
Barkod
:
9789750240201
Ebat
:
16 x 24
Sayfa Sayısı
:
219 s.
Baskı Sayısı
:
1. Baskı
Baskı Yılı
:
2016
Diğer
:
Karton Kapaklı
%5
indirimli
Liste Fiyatı: 44,50 TL
Satış Fiyatı: 42,28 TL
245440
Tedarik süresi:
Yaklaşık 2 iş günü
AÇIKLAMA
Günümüzün teknolojik gelişmelerine bağlı olarak işlenen suçlar sayı ve çeşit olarak artmakta, dahası suçların işlenmesi karmaşıklaşmakta ve buna bağlı olarak suçla mücadele zorlaşmaktadır. Bir hukuk toplumunda suçun ve suçlunun gizli kalması, toplumun hukuk sistemine olan inancını zayıflatacak, bu zayıflık hukuk dışı anlayış ve yolların zemin bulmasına yol açabilecektir. İhbar, bir suçun yetkili makamlar tarafından öğrenilmesi yollarından birisidir.

Klasik hukuk devleti anlayışında, suç soruşturmasında yetki ve görev devlete aittir. Dolayısıyla devletin vatandaştan işlenen suçları kendisine haber vermesini istemesi, şüphesiz vatandaşlar bakımından bir külfettir. Ancak suçsuz bir toplum isteyen herkes, işlenmekte olan suçu yetkili makamlara ihbar etmelidir. Suça karşı gösterilecek duyarsızlık suç işlemeyi düşünen kişilere cesaret verecek, sokaklara hukuk değil, suçluların hakim olmasına neden olacaktır.

İşte suçla etkin şekilde mücadele etmeyi amaçlayan kanun koyucu, hukukumuzda ilk kez olmak üzere, tüm bireyler için geçerli olan suçu bildirmeme suçunu düzenlemiştir. Gerçekten, daha önce yürürlükte bulunan 765 sayılı TCK'da tüm bireyler için öngörülmüş bir suçu bildirmeme suçu bulunmazken, 5237 sayılı TCK ile bu suç hukuk hayatımıza girmiştir. Bunun yanı sıra kamu görevlilerinin ve sağlık mesleği mensuplarının işlendiğini öğrendikleri suçları bildirmemeleri suç olarak düzenlenmiştir.

Konu Başlıkları

- İhmal Kavramı

- Ağırlaştırıcı ve Hafifletici Nedenler

- Suçun Kovuşturulması

- Kamu Görevlisinin Suçu Bildirmeme Suçu

- Sağlık Meslek Mensuplarının Suçu Bildirmemesi Suçu


Kategoriler:
YORUMLAR (0)
YORUM YAP
Bu ürün hakkında yorum bulunmamaktadır.
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmalısınız.
AŞAĞIDAKİ ÜRÜNLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Yukarı Çık
Kredi Kartı
Alışverişlerinizde Havale & EFT, Kredi Kartı Peşin, veya Kredi Kartı Taksitli ödeme seçeneklerinden birini kullanabilirsiniz.

Kredi kartına 6 taksit

Sipariş ve İade KoşullarıGizlilik ve Güvenlik PolitikasıTel:    Fax:

Site 0,46875 saniyede yüklendi.

Wildcard SSL Certificates