E-Posta: Şifre:
 
 
0 ürün
Kategoriler » Yabancı Dil » Yabancı Dil (İngilizce) » English Proficiency Alive
English Proficiency Alive

English Proficiency Alive

Yazar(lar)
:
Yayınevi
:
Barkod
:
9789944119979
Ebat
:
16 x 24
Sayfa Sayısı
:
528 s.
Baskı Yılı
:
2010
%20
indirimli
Liste Fiyatı: 21,60 TL
Satış Fiyatı: 17,28 TL
24846
Saat 13.00'ten önce verilen siparişler
aynı gün kargoya verilir.
AÇIKLAMA
Dilbilimsel Tabanlı Dilbilgisi

Yaşyan İngilizce Dilbilgisi

Kapsamlı Dilbilgisi Açıklamaları

Güncel Dünya İçerikli Dilbilgisi

Beceri Geliştirici 207 Alıştırma

Pek çok kişinin inandığının aksine, dilbilgisi öğrenilmeden bir dili öğrenmek mümkün değildir. Dilbilgisi öğrenimini beceremeyen kimi sözde uzmanların "Çocuklar dilbilgisi öğrenmeden dili öğrendiklerine göre yetişkinler de öğrenebilirler" iddiası eğer acınacak kadar büyük bir cehalete dayanmıyorsa, son yüzyılın en büyük yalanıdır. Bu sözde uzmanlar, çevresindeki dili edinme yeteneğinin çocuğun yaşıyla ters orantılı olarak azaldığı ve ergenlikle bittiği gerçeğini ya bilmiyorlar ya da bilmemek işlerine gelmektedir.

Bu sözde uzmanların ikinci büyük yalanı da "Dilbilgisi bilmek, dili konuşmaya yetmez" iddiasıdır. Gerçekte ise yetersiz olan kötü dilbilgisi öğretimidir. Sözde uzmanların bu iddiaları, beceriksiz bir kişinin testere ile tahtayı kesememesi üzerine, "testere tahta kesmez" sonucuna varıp kesimi kaşıkla yapmaya kalkmak kadar aptalcadır.

Sözde dil uzmanları ezberlettikleri birkaç tümceyi konuşma dilinde kullandırmayı "dil öğretimi" olarak pazarlamaktadır. Bu konuşma türü çat pat turist konuşması yapmaya çalışanları kandırabilir. Bu tür dersler alan bir politikacımız "bu bir yasa meselesidir" yerine "bu bir aşk meselesidir" diyerek dünyayı kendine güldürmüştü. Gerçekte dilbilgisiz dil öğrenmeye kalkmak, bir daktilonun tuşlarına rastgele basıp da anlamlı metinler oluşmasını beklemek kadar beyhude bir uğraşıdır.

English Proficiency Alive (EPA) İngilizce öğrenen ve öğretenlere İngilizce dilbilgisinin kapsamlı bir çatısını sunmak için hazırlanmıştır. EPA İngilizce dilbilgisini, temel dilbilgisinin yapılarını, kavranılması en kolay şekilde sunmaktadır.

EPA İngilizce dilbilgisini yapay tümcelerle değil gerçek dil örnekleriyle sunuyor. Seçilen tümcelerin çarpıcı olmasına özellikle çaba gösterilmesi, öğrencinin bilinçaltı kavrama yeteneğini kullanmasına olanak verme amacını güdüyor. Örnek tümcelerde ifade edilen kimi bilgilerin yeni olması hedefi de güdüldü. Bu da yine bilinçaltı kavrama yeteneğini öğrenme sürecine katma amacına yönelik. Bu kapsamda Hitler, Churchill, John Wayne, President Wilson, Martin Luther gibi tanınmış kişiler hakkında pek bilinmeyen gerçekler sunuluyor.

Bu yaklaşımın yararı açıktır. Tümceden edindiğiniz bilgiyi bilinçaltınız saklamak isteyecektir; o bilginin işlendiği tümce yapısı da doğal olarak belleğinizde kalacaktır.

EPA'nın tümceleri görsel belleğinizi de kullanmanıza olanak verecek örnekler içermektedir. President Bush was a puppet; Some insects are extremely lethal tümceleri siz farkında olmadan bilinçaltınıza işlenecektir.

EPA'nın dilbilgisi, İngiliz ve Amerikan dilbilgisi kitaplarında hiç görülmeyen bir başka özelliği de içeriyor. İngiliz ve Amerikan dilbilgisi kitapları, dünyaya hep İngiliz ve Amerika'nın gözüyle bakarken, EPA, olması gerektiği gibi, İngilizce öğrenenlerin de bir dünya görüşü olduğu gerçeğini dikkate alıyor.

İngiliz ve Amerikalılar hoşlarına gitmeyecek sözleri duymak istemez ve bu sözleri anlamlarını bir kenara bırakarak "nonEnglish" damgasını vurmaya yeltenirler. EPA onların bu ucuz oyununu da bozmaktadır; sunduğu dilbilgisi yapılarına uygun tümceler anlamları ne olursa olsun "nonEnglish" değil, sadece İngiliz ve Amerikalı sömürgeci anlayışa uygun tümceler değildir. EPA'da Amerika ve Avrupa sömürgeciliği üzerine bulacağınız örneklerin 99.9'u bizzat Amerikalı, İngiliz ve Avrupalı düşünürlerden alınmış örneklerdir.

CIA'nın sayısız suikast girişiminde bulunduğu Venezuela Cumhurbaşkanı "Bush is a drunkard," ya da "Bush is a drunk donkey" derken İngiliz dilbilgisini değil, terbiye sınırlarını zorlamaktadır sadece.

Bir yabancı dili öğrenmenin ölçüsü, o dilin sahiplerinin sizin onların uygun gördüklerini söyleyebilmek değildir. Bir yabancı dili, ancak, o dilde, siz söylemek istediklerinizi söyleyebilirseniz, öğrenmişsiniz demektir. "America's rulers are a group of gangsters with a regular army," ya da "The USA government is the Mafia— one with a regular army" tümcelerini kurabilen Afrika'lılar İngilizce'yi öğrenmiş sayılabilirler.

Amerikan ve İngiliz ders kitaplarının bilinçli olarak yaptıkları bir şey de sahte değerleri sunmaya çalışmalarıdır. Batının pek çok sevimsiz karakteri allanıp pullanmakta buna karşılık Batının gerçek düşünürleri görmezden gelinmektedir. Columbus gibi, Churchill gibi gerçekten insanlık suçluları büyük adamlar olarak sunulmaya devam edilmektedir. Büyük bir utanmazlıkla bu kitaplar hâlâ Columbus discovered America gibi yalanları sürdürmeye devam etmektedirler. Columbus'un açgözlü bir macera düşkünü, sadist bir katil, köle ticaretini başlatan bir canavar olduğu gerçeğini saklamaktadırlar. Columbus, Afrika ve Avrupa'dan büyük toprağı, 1700'den fazla adayı, "Allahın izniyle" zapt ettiğini gururla anlatmaktadır. Yüz milyon kızılderilinin yok edildiği soykırımın babası Columbus, büyük kâşifler arasında gösterilmektedir. Soykırımı üstüne soykırımı yapan, "Allahın izniyle" milyonlarca insanı boğazlayan, milyonlarca insanı köleleştiren, mallarına mülklerine el koyan Batılı ülkeler uygarlığın merkezi olarak sunulmaktadır.

EPA'da Bertrand Russell gibi Batının gerçek değerlerinden, gerçek düşünürlerinden de örnekler bulacaksınız. Ünlü Fransız düşünür Jean Paul Sarte, yozlaştırıldığı gerekçesiyle Nobel ödülünü kabul etmemişti. EPA'da Batının iğrenç propagandaları yerine, gerçeklere dayalı örnekleri yeğliyor.

EPA, size, İngilizce dilbilgisini tutarlı ve kapsamlı bir biçimde sunarak, öğrendiniz dilin kölesi değil, efendisi olma olanağı sağlamak için dilbilgisi kitapları arasındaki yerini alıyor.

EPA ile doyurucu ve verimli çalışmalar diliyorum.


YORUMLAR (0)
YORUM YAP
Bu ürün hakkında yorum bulunmamaktadır.
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmalısınız.
AŞAĞIDAKİ ÜRÜNLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Yukarı Çık
Kredi Kartı
Alışverişlerinizde Havale & EFT, Kredi Kartı Peşin, veya Kredi Kartı Taksitli ödeme seçeneklerinden birini kullanabilirsiniz.

Kredi kartına 6 taksit

Sipariş ve İade KoşullarıGizlilik ve Güvenlik PolitikasıTel:    Fax:

Site 0,375 saniyede yüklendi.

Wildcard SSL Certificates