E-Posta: Şifre:
 
 
0 ürün
Kategoriler » Hukuk » Uluslararası Hukuk - AB Hukuku » Uluslararası Hukukta İnanç Özgürlüğü
Uluslararası Hukukta İnanç Özgürlüğü

Uluslararası Hukukta İnanç Özgürlüğü

Yazar(lar)
:
Yayınevi
:
Barkod
:
9789756877634
Ebat
:
13,5 x 19,5
Sayfa Sayısı
:
576 s.
Baskı Sayısı
:
1. Baskı
Baskı Yılı
:
2002
Satışta
bulunmamaktadır.
AÇIKLAMA
İnsan hakları söylemi ile ifade edilmiş olmasa da, uluslararası hukukun erken literatürü, esasen Tanrı ile insanoğlu arasındaki ilişkilerle ilgileniyordu. Tarihî açıdan din özgürlüğü, demokratikleşme sürecine giren Batılı devletlerin kurmaya çalıştığı ilk özgürlükler arasındaydı ve bu özgürlük için mücadele diğer bütün hak ve özgürlüklerden önce baş göstermişti. İnsan haklarının uluslararası toplum bakımından anlamını ve bir sosyal bilim olarak insan haklarının metodolojisini kavramak için, din olgusunun oynadığı rolü incelemek zorunludur.

Vicdan özgürlüğü kapsamında mütalâa edilse de, din özgürlüğü, açıkça ayırt edilebilen bir kategori oluşturur. Basit bir kanaat ile din arasındaki farkın altını çizmek gerekir zira, bütün dinî fikirler kanaat olmakla beraber bütün kanaatler dinî nitelikte değildir.

Bu noktada, bugüne dek ihmâle uğramış din özgürlüğü sorununa uluslararası hukuk açısından yaklaşmanın yerindeliği ve hatta zorunluluğu ortaya çıkmıştır. Akif Emre Öktem, Uluslararası Hukukta İnanç Özgürlüğü başlıklı bu detaylı çalışmasıyla Türkçe literatürdeki büyük boşluğu doldurmaya gayret ediyor.


YORUMLAR (0)
YORUM YAP
Bu ürün hakkında yorum bulunmamaktadır.
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmalısınız.
AŞAĞIDAKİ ÜRÜNLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Yukarı Çık
Kredi Kartı
Alışverişlerinizde Havale & EFT, Kredi Kartı Peşin, veya Kredi Kartı Taksitli ödeme seçeneklerinden birini kullanabilirsiniz.

Kredi kartına 6 taksit

Sipariş ve İade KoşullarıGizlilik ve Güvenlik PolitikasıTel:    Fax:

Site 0,46875 saniyede yüklendi.

Wildcard SSL Certificates