E-Posta: Şifre:
 
 
0 ürün
Kategoriler » Biyografi - Otobiyografi » Müzik - Resim » Cumhuriyeti Afişleyen Adam - İhap Hulusi Görey 110 Yaşında
Cumhuriyeti Afişleyen Adam - İhap Hulusi Görey 110 Yaşında

Cumhuriyeti Afişleyen Adam - İhap Hulusi Görey 110 Yaşında

Yazar(lar)
:
Barkod
:
9789750404429
Ebat
:
16 x 24
Sayfa Sayısı
:
144 s.
Baskı Sayısı
:
2. Baskı
Baskı Yılı
:
2008
Renkli
%10
indirimli
Liste Fiyatı: 22,00 TL
Satış Fiyatı: 19,80 TL
72237
Tedarik süresi:
Yaklaşık 4 iş günü
AÇIKLAMA
Türk reklamcılığının üstadı ve afiş sanatının Türkiye'deki ilk temsilcisi ve yaptığı eserlerle genç Türkiye Cumhuriyeti'nin kurumlaşmasına sanatıyla önemli katkılar vermiş olan İhap Hulusi Görey için hazırlanmış bir monografik çalışma.

Cumhuriyete mal olmuş değerli sanatçının 110.cu yaşında anılması ve eserlerinin genç kuşaklara aktarılması için hazırlanmış önemli bir kaynak...

Grafik tasarımının öncüsü İhap Hulusi Görey yazı ve çizginin yeni birlikteliğini Türkiye'ye ilk taşıyandır. Bugüne özgü tanıtım renkliliği, ilk kez onun yaratıcı fırçasıyla kağıda damlamıştı. Kusursuz bir disiplin içindeki siyah-beyaz grafikler....Tanıtımını yaptığı ürüne insanı bağlayan, mesajı bir şimşek gibi beyne çakan, renkçiliği ve çizgiciliği içinde barındıran afişler...Urbası, kasketi, şalvarı, yazması ve ağzı burnuyla Türkiye'nin insanları.....

"Grafik tasarımcı İhap Hulusi (Görey), henüz çok azı yazılmış olan Türkiye grafik tasarım tarihinde bazı "ilkleri" gerçekleştirmiş çok önemli kişiliklerden biridir. Eğitim gördüğü ve mesleğe ilk adımlarında attığı 1920'li yıllardan ölümüne kadar çok sayıda kurum ve ürün için binlerce iş üretmiştir. Kendisi için Türkiye'deki reklam grafiğinin öncüsü ve modern grafik tasarımımızın öncülerinden biridir demek yanlış olmaz."

-Doğan Hızlan- / Hürriyet 02 Nisan 2007

"İhap Hulusi'nin çeşitli grafik tasarımları, afişleri, hem Cumhuriyet dönemine, hem de İstanbul'un geçmişine, birçok kuşağın gençliğine ışık tutuyor. Belki de, bütün bu eserlerden seçmeler, henüz var olmayan, ama oluşturulması elzem İstanbul Kent Müzesi ortaya çıktığında, sürekli olarak sergilenebilir. Son yıllarda, özellikle İstanbul'un kültür yaşamı çok zenginleşti, ama daha hala çok eksiğimiz var. Zamanla onların da giderileceğini, müzelerimize bir de gerçek bir kent müzesinin ekleneceğini umalım."

-Ali Sirmen- / Cumhuriyet 18 Mart 2007

"İhap Hulusi Görey bir sanatçı inceliği ve bir bilim adamının titizliği ile sadece Türkiye'de değil, dünyada grafik sanatını ticari iletişimde ilk uygulayanlardan biridir. Afişlerinde yumuşak çizgiler, asimetrik eğrilerle sarmalanan bilgi verici ve yönlendirici görsel simgeleriyle modern ve dinamik iletişimin gücünü gözle önüne sermiştir. Çağdaş Türkiye'nin 20. yüzyılını aktardığı çalışmalarıyla dönemin ruhunu ve sosyal yönlerini ortaya koyarak Türk reklamcılığının görsel tarihinden bugüne ışık tutmaktadır."

-Prof. Funda Savaş Gün-

"Öldüğünü duyduğumda, epey resmi giyindim, mutad barıma gittim ve bir gün etiketteki beyefendilere benzeyebileceğim umuduyla bir duble Kulüp Rakısı ısmarladım. Şerefinize Usta!"

-Haluk Mesci-


YORUMLAR (0)
YORUM YAP
Bu ürün hakkında yorum bulunmamaktadır.
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmalısınız.
AŞAĞIDAKİ ÜRÜNLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Yukarı Çık
Kredi Kartı
Alışverişlerinizde Havale & EFT, Kredi Kartı Peşin, veya Kredi Kartı Taksitli ödeme seçeneklerinden birini kullanabilirsiniz.

Kredi kartına 6 taksit

Sipariş ve İade KoşullarıGizlilik ve Güvenlik PolitikasıTel:    Fax:

Site 0,484375 saniyede yüklendi.

Wildcard SSL Certificates